Antywirusy chroniące gromadzone dane, dysk twardy i prywatność w sieci

Zawartość komputera różni się w zależności od jego przeznaczenia. Inne oprogramowanie zainstalowane może być na domowym urządzeniu, znacznie odmienne natomiast na sprzęcie biurowym. Niezależnie jednak od zastosowania komputera, konieczne jest zainstalowanie na nim programów niezbędnych – jedną z grup są antywirusy. Ich głównym celem jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wszelkim danym, znajdującym się na sprzęcie.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 28 września 2022

Microsoft – amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne

Komputer to zdecydowanie najpopularniejszy sprzęt biurowy, pozwalający każdego dnia wykonywać pracownikom powierzone im zadania. Rodzaj oprogramowania zainstalowany na urządzeniu uzależniony jest bezpośrednio od charakteru przedsiębiorstwa. Istnieją jednak programy, które obecne są na każdym komputerze. Przede wszystkim konieczne jest zainstalowanie oprogramowania systemowego – jest ono podstawą do wykonywania wszelkich czynności w obrębie komputera. Największą firmą technologiczną, zajmującą się produkcją tego typu programów jest amerykańskie przedsiębiorstwo – Microsoft. Od wielu lat firma ta króluje na rynku technologicznym, oferując doskonałej jakości oprogramowanie dla klientów indywidualnych oraz biznesowych – np. Windows 8.1

Dlaczego należy zainstalować program antywirusowy?

Każdy użytkownik komputera zainstalowane musi mieć na swoim urządzeniu właściwe oprogramowanie. Kluczowy elementem jest system operacyjny – np. Windows 8.1 – który odpowiada za sprawne wykonywania wszelkich działań na komputerze – bez jego obecności sprzęt nie mógłby funkcjonować. Kolejnym oprogramowaniem, które także jest obowiązkową zawartością na każdym komputerze jest program antywirusowy. Antywirusy odpowiadają za ochronę gromadzonych na sprzęcie danych. Zabezpieczają prywatność użytkownika, chroniąc jego hasła oraz dysk twardy. Inwestycja w program ochronny tego typu jest zatem niezbędna.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Antywirusy to kategoria programów, które mają za zadanie chronić komputer bądź laptop przed złośliwym oprogramowaniem, oprogramowaniem szpiegującym lub innymi rodzajami złośliwych programów. Muszą zapewniać maksymalną ochronę użytkownikowi podczas przeglądania zasobów internetowych. Zaraz po uruchomieniu programu antywirusowego następuje przeskanowanie systemu i upewnienie się, iż nie wykryto w obrębie urządzenia żadnych zagrożeń. Na rynku produktów tego typu znaleźć możemy zarówno programy płatne, jak i darmowe. Oczywiście różnią się one między sobą poziomem ochrony, jaki zapewniają. Bardzo ważne jest zatem zainwestowanie w wysokiej jakości oprogramowanie antywirusowe, które w pełni zabezpieczy urządzenie. Produkt tego typu nabyć możemy u renomowanego sprzedawcy – np. w sklepie teamnet-software.

Jak dbać o bezpieczeństwo komputera lub laptopa?

Warto jednak wziąć pod uwagę kilka wskazówek, którymi należy się kierować, aby móc lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego komputera bądź laptopa i znajdujących się na sprzęcie danych. Przede wszystkim nie należy pobierać programów z nieznanych źródeł, bowiem mogą być one dużym zagrożeniem dla naszego urządzenia. Ważna jest także okresowa zmiana nazwy użytkownika oraz wszelkich haseł – np. co około 6 miesięcy. Należy włączać uwierzytelnianie dwuskładnikowe do wszystkich, posiadanych kont. Wciąż wiele osób bagatelizuję tę opcję, która naprawdę potrafi uniemożliwić wykradnięcie naszych danych osobom niepożądanym. 

Bardzo ważne jest, aby wybrane oprogramowanie zawsze nabywać u zaufanego i sprawdzonego sprzedawcy – np. temanet-software. Klucz licencyjny w formie cyfrowej przesyłany jest do użytkownika poprzez pocztę email w zaledwie kilkanaście minut po dokonaniu transakcji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!