Bolt wprowadza możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowców

Na razie takie rozwiązanie ma miejsce tylko w Wielkiej Brytanii, ale być może zostanie rozszerzone i na pozostałe kraje, w których działa aplikacja Bolt. Dodatkowo użytkownicy dostaną możliwość wyboru kierowcy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 listopada 2021

Czym jest Bolt? 

Bolt to estońska aplikacja mobilna przeznaczona m.in. do pośrednictwa w organizowaniu samochodowego transportu osobowego i pośrednictwa w dostarczaniu żywności przez rowerzystów w dużych miastach. Obecnie jest to aplikacja mobilna łącząca pasażera z najbliższym kierowcą na podstawie danych lokalizacyjnych smartfona lub tabletu obu stron. Na podobnej zasadzie działają również rowerowi dostawcy żywności Bolta, który kojarzy klientów ze sklepami i gastronomią, z których do mieszkań klientów dostarczana jest żywność.

Wielka Brytania bez kierowców

Wielka Brytania boryka się z problemem braku kierowców. Zarówno ogólnie w transporcie drogowym, jak i samych taksówkarzy. Wynika to wprost z brexitu i obostrzeń dotyczących pracy na Wyspach. Duża część rynku została w ten sposób zablokowana, ze względu na odpływa pracowników z UE. Nowe zasady zatrudniania czy zamieszkania w Wielkiej Brytanii pozbawiły ten kraj kilkudziesięciu tysięcy pracowników tylko w sektorze transportowym.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ten exodus spowodował, że użytkownicy Bolta czy Ubera mają problemy ze skorzystaniem z usług taksówek zamawianych przez aplikacje. Cześć kierowców odrzuca zamówienie jeśli jest zbyt niski kurs, ponieważ może sobie na to pozwolić, w momencie kiedy jest więcej chętnych niż wolnych samochodów.

Uber i Bolt z wyższymi cenami

W związku z tymi brakami i problemami na rynku największa konkurencja Bolta, czyli Uber wprowadził wyższe ceny dna przejazdy dla kierowców o 10 procent.. Minimalna opłata za przejazd wzrosła więc z 5 funtów do 5,50. Oznaczało to duży odpływ kierowców do konkurencyjne aplikacji. Dlatego Bolt zdecydował się Wielkiej Brytanii wprowadzić możliwość ustalania własnych cen przejazdów przez kierowców.

Bolt ma nadzieję, że posunięcie to przyciągnie nowych kierowców, ponieważ możliwość ustalenia cen w pewnym zakresie pozwoli osobom zarejestrowanym w aplikacji na zapewnienie, że każda podróż, którą odbędą, będzie opłacalna. Z drugiej strony mają na tym skorzystać użytkownicy, ponieważ zmniejszy się liczba odrzucanych kursów.

W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?W jaki sposób złośliwe oprogramowanie na Androida szpieguje użytkowników?Jan Wróblewski

„Mamy nadzieję, że skrócimy czas oczekiwania w aplikacji Bolt i zmniejszymy liczbę odwołań kierowców, aby klienci mogli szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu po zwiększonym popycie w ostatnich tygodniach” – powiedział Sam Raciti, dyrektor regionalny Bolt na Europę Zachodnią.

Wybór kierowcy – czy w tym kierunku idą zmiany

Dodatkowym plusem nowej polityki Bolta wobec cen za przejazd jest możliwość wybierania sobie kierowców. Skoro ceny od tej pory będą zróżnicowane, to potencjalni pasażerowie będą mieli wybór. Nawet pół funta różnicy w cenie za przejazd może oznaczać decyzję o wyborze konkretnego taksówkarza.

Bolt wierzy, że dzięki tym rozwiązaniom kierowcy wrócą do aplikacji i nie będą odrzucać kursów. Natomiast samodzielne ustawianie cen pozwoli na osiąganie odpowiednich wyników finansowych. Do tej pory za wysokość cen w Bolt, tak jak i nadal w Uberze, odpowiedzialny był specjalny algorytm. Wkrótce okaże się, czy był on lepszy od intuicji samych kierowców.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!