Budowa sieci szybkiego internetu z dofinansowaniem. Trwa nabór wniosków

 Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło największe w historii konkursy na dofinansowanie budowy dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. Dzięki temu dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s powinno uzyskać ponad 1,7 mln gospodarstw domowych.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 18 lipca 2023

 Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło największe w historii konkursy na dofinansowanie budowy dostępu do szybkiego internetu na obszarach białych plam. Dzięki temu dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s powinno uzyskać ponad 1,7 mln gospodarstw domowych.

Wnioski o dofinansowanie w konkursie finansowanym ze środków KPO można składać do 4 sierpnia br. Do dyspozycji operatorów jest ponad 4,2 mld zł. Zasięgiem szybkiej sieci zostanie objętych ponad 1 mln gospodarstw domowych zgrupowanych w 250 obszarach konkursowych. 

- Chcemy, aby każdy dom, każda szkoła, każdy obywatel w Polsce mieli dostęp do szybkiego internetu – o przepustowości min. 300 Mb/s – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska


- Chcemy, aby taki internet był także w  mniejszych miejscowościach, wsiach o rozproszonej zabudowie, punktach adresowych bardzo oddalonych od innych zabudowań. I to dla mieszkańców tych miejsc uruchamiamy dziś konkurs o gigantycznej skali. W jego ramach będziemy realizować inwestycje na ponad 7 mld zł z dofinansowania UE. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z dwóch źródeł – z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) na lata 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności – dodał.

W ten sposób dostęp do bardzo szybkiego internetu obejmie prawie wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce – ponad 1,7 mln z nich uzyska dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 300 Mb/s. Wsparcie będzie dotyczyć także przedsiębiorstw oraz miejsc istotnych dla rozwoju społeczno-gospodarczego, np. podmiotów leczniczych.

Polskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyPolskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyMikołaj Frączak

Szybki internet wcałej Polsce

Celem ogłoszonego konkursu jest to, aby dostęp do szybkiego internetu miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce, które dotychczas nie miały możliwości skorzystania ze światłowodu. — Mówimy o terenach, na których dostępu do szybkiej sieci nie było w ogóle – podkreślił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

- Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu - dodał minister Cieszyński.

Program Operacyjny Polska Cyfrowa 2014-2020

Ogłoszona inwestycja będzie kontynuacją celów z Programu Polska Cyfrowa 2014-2020, który trwa do końca 2023 r. POPC przyczynił się także do realizacji programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, dzięki której praktycznie wszystkie szkoły w Polsce mają dostęp do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego internetu. Dzięki wsparciu z Programu Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 do końca 2023 r. dostęp do szerokopasmowego internetu uzyskało ponad 2 mln gospodarstw domowych i ponad 11 tys.

- Efektem tych wszystkich programów cyfrowych będzie dostęp do szybkiego internetu praktycznie dla każdego obywatela, ucznia czy przedsiębiorcy – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej.

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!