Co jaki czas warto wymieniać urządzenia w firmie?

Infrastruktura w firmie odgrywa bardzo ważną rolę. W dużej mierze to właśnie ona wpływa na jakość działania podmiotu gospodarczego, co oznacza, że pośrednio odpowiada nawet za to, jak duże zyski nasza firma jest w stanie wygenerować. Kiedy warto zmienić urządzenia w miejscu pracy?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Jakie urządzenia w pracy zużywają się najszybciej?

Niestety, ale trzeba tu wskazać na nowoczesną elektronikę użytkową ze szczególnym naciskiem na tanie smartfony. Ich żywotność (w zakresie polityki aktualizacji, a więc i bezpieczeństwa) nieczęsto przekracza dwa-trzy lata. To bardzo mało czasu.

Nawet jeśli urządzenia z zewnątrz wygląda dobrze, nie ma żadnych pęknięć czy rys, to nie zmienia to tego, że sprzęt jest narażony na ataki hakerów, wyłudzenia danych czy nowoczesne metody phishingu, przed którymi nie jest w stanie skutecznie się bronić.

Rodzi to wiele potencjalnych problemów, pośród których trzeba wskazać także na naszą prywatność. Żyjemy w czasach, kiedy nasza cyfrowa tożsamość w dużej mierze powiązana jest właśnie ze smartfonami. Mamy tam aplikacje ze swoich social mediów, informacje o karcie z banku  (często wraz z kodem CVV), a nawet naszą korespondencję elektroniczną.

Jeśli zapisujemy hasła, to w skrajnej sytuacji może dość do tego, że i ten plik wpadnie w ręce osób niepowołanych. Zwłaszcza jeśli korzystamy z aplikacji, która nie podchodzi do bezpieczeństwa w sposób profesjonalny i nie stawia choćby na szyfrowane połączenia z serwerem, gdzie przechowywana jest kopia lustrzana plików.

Bez wątpienia to właśnie smartfony są jednym z punktów zapalnych. Można też wskazać tu na tablety, jednak te — z racji na to, że „kontrolują” jedynie 2-3% rynku, nie stanowią tak dużego zagrożenia, jak telefony komórkowe, które szybko zdominowały rynek technologii użytkowych.

Co ile warto wymieniać w firmie komputery?

Wielu ekspertów szacuje, że uśredniona żywotność laptopa lub komputera PC niezbyt często przekracza pięć lat. Składa się na to kilka różnych czynników. W świecie laptopów dużą rolę odgrywa akumulator. Dlaczego to tak ważne?

ISO 22301. Co to za standard?ISO 22301. Co to za standard?Anna Malinowska

Kluczową rolę odgrywa tak zwana technologia wykonania. Większość ogniw jest litowo-jonowa lub litowo-polimerowa. Oznacza to, że po około 3 latach następuje częściowa degradacja. Urządzenie wytrzymuje mniej czasu z dala od ładowarki, a po około 5 latach ogniwo zwykle nadaje się do regeneracji lub wyrzucenia.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto zwrócić też na kwestię, gdzie komputery PC i laptopy „mówią jednym głosem”. Chodzi o wsparcie techniczne w zakresie oprogramowania. System operacyjny zwykle aktualizowany jest właśnie przez taki czas. Podobnie, jak oprogramowanie, które zakupiliśmy, choć zdarzają się tutaj wyjątki.

Jak jeszcze można podejść do kwestii wymiany elektroniki w firmie?

Nie sposób nie dostrzec tego, że dużą rolę odgrywa też sposób optymalizacji kosztów w firmie. Jeśli na przykład działalność brała na 4-letni leasing komputery czy sprzęt biurowy, a następnie go spłaciła, to dość logicznym działaniem, które pozwoli na „wzięcie w koszty”, będzie odsprzedaż tych urządzeń i leasing na nowe sprzęty, nowszej generacji. To dość popularna taktyka w wielu firmach w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!