Co najczęściej psuje się w smartfonach?

Smartfony są delikatnymi urządzeniami. Każdy z nas spotkał przynajmniej raz osobę, która miała uszkodzony smartfon. Są i tacy, którym przytrafiło się to bezpośrednio. Co najczęściej psuje się w smartfonie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 marca 2021

Uszkodzony wyświetlacz w smartfonie

Smartfony są wyposażone w coraz lepszy sprzęt, który podnosi ich parametry wizualne, a także wydajność. Na nic jednak nie zdadzą się najlepsze akcesoria, gdy smartfon ulegnie uszkodzenia. Jak się okazuje najłatwiej uszkodzeniom ulega wyświetlacz. Aż 80,5% respondentów badania Biostat na zlecenie marki iMad przyznało, że przynajmniej raz przytrafiło im się zbić wyświetlacz. Najczęściej zdarza się to w efekcie upadku urządzenia na ziemię. Zdarza się to głównie z powodu nieuwagi. Co jest znamienne, autorzy badania stwierdzają, że mniej niż 10 proc. w takiej sytuacji naprawia wyświetlacz od razu lub w kilka dni po uszkodzeniu. Co dziesiąty używa smartfona przez około rok, mimo tego, że jest on wciąż uszkodzony. Choć nie znajdziemy w badaniu informacji o tym jaki stopień zniszczenia wyświetlacza powoduje, że chcemy bardzo szybko go naprawić, to jedno jest pewne. Wyświetlacz jest kluczowym elementem każdego smartfona i nawet niewielkie jego uszkodzenie może spowodować, że jego używanie będzie niemożliwe. Można przypuszczać,  że odwlekanie naprawy smartfona może być spowodowane względami finansowymi. Szczególnie, że jak pokazują badania, tylko 30 proc. użytkowników smartfonów decyduje się wykupić pakiet ochronny dla smartfona.

Co psuje się w telefonach najczęściej?

Warto wiedzieć, że nawet niewielkie pęknięcie wyświetlacza smartfona może spowodować poważniejsze uszkodzenie urządzenia. Dlaczego? Naruszenie struktury wyświetlacza to świetny sposób na przedostanie się kurzu i wody do wnętrza urządzenia. A jeśli główne elementy smartfona zostaną uszkodzone przez kurz lub wodę, to urządzenie może być nie do odratowania.

A co jeszcze najczęściej psuje się w telefonach. Oprócz wspomnianych wyświetlaczy, awariom ulegają też zwykle baterie i złącza ładowania. I tu, jak pokazują statystyki większość uszkodzeń powstaje z winy samych użytkowników.

To głównie efekt trzymania telefonu w kieszeni, czy na stole. Właśnie przez to urządzenie narażone jest na dostawanie się drobnych cząsteczek kurzu do środka. Mało tego. Rzadko zwracamy tez uwagę na czystość końcówki ładowarki. Zdarza się, że wkładamy telefon do kieszeni pełnej chusteczek, a jej drobne elementy wchodzą w szczeliny telefonu. W ostateczności drobinki chusteczki dostają się do urządzenia.

Dbanie o telefon jest bardzo istotne. Zdarza się bowiem, że nie chcemy naprawiać uszkodzonego smartfona i wystawiamy go na sprzedaż. Co ważne, przy okazji zapominamy o usunięciu wszelkich danych z urządzenia. Samo usunięcie karty pamięci nie wystarczy. Telefon trzeba sformatować. A nie ukrywajmy, w momencie gdy ulegnie on zniszczeniu, a my nie chcemy go serwisować, nie zwracamy na takie drobiazgi uwagi. Tymczasem jest to o tyle istotne, że telefon po sprzedaży może dostać się w ręce osoby, która będzie w stanie odzyskać dane z pamięci telefonu i wykorzysta je w sposób nieuprawniony.

Dbając o bezpieczeństwo warto zwracać uwagę na to czy jesteśmy w stanie zniszczyć dane z telefonu zanim się go pozbędziemy. Nawet jeśli jest on już popsuty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!