Co świadczy o tym, że dany antywirus jest dobry

Na rynku można odnaleźć dziesiątki aplikacji, które mają chronić nas przed złośliwym oprogramowaniem. Każde z nich na swoich zwolenników i przeciwników. Co świadczy o tym, że dany antywirus jest dobry?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 maja 2021

Jaka jest zasada działania oprogramowania antywirusowego?

W dużym uproszczeniu jest to aplikacja instalowana na naszym komputerze, która ma chronić nasze komputery, tablety i smartfony (a więc i nas) przed zagrożeniami, jakie czekają na nas w internecie. A tych nie brakuje. Co więcej, z roku na rok hakerzy stosują coraz bardziej wyrafinowane techniki, by nas oszukać i wydobyć na przykład nasze dane wrażliwe.

Czasy, kiedy oprogramowanie antywirusowe było wręcz synonimem ochrony naszej przeglądarki internetowej, już dawno minęły. Przez ostatnie lata aplikacje antywirusowe musiały szybko dopasować się do zmieniającej się, wirtualnej rzeczywistości.

Ochrona przed aplikacjami działającymi w tle, a także przed podejrzanymi załącznikami, które mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które będzie działać w tle, stopniowo zdobywając nasze dane i wysyłając je cyberprzestępcom, to jedne z najpopularniejszych obszarów oddziaływania antywirusów.

Dobre aplikacje można poznać też po tym, że starają się one udzielić pomocy w razie kradzieży sprzętu. Widać to dobrze zwłaszcza w świecie smartfonów. Rozwiązania, które oferuję lokalizowanie sprzętu czy zdalne wymazywanie danych, to funkcje, które na pewno warto docenić.

Co wyróżnia dobre oprogramowanie antywirusowe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że dobry antywirus to taki, który dużo kosztuje. Różnica między tymi apkami mocno się zaciera, bo coraz więcej aplikacji, które do tej pory wymagały jednorazowej opłaty aktywacyjnej przeszły na model subskrypcji.

Na pewno warto docenić tych wydawców, którzy oferują rozwiązania multiplatformowe, czyli takie, które są dostępne na wszystkie wiodące systemy operacyjne: od Microsoft Windows przez Androida po iOS, a nierzadko także i Linuxa. 

Rozbudowane, a jednocześnie proste w obsłudze narzędzia od wielu lat cieszą się uznaniem ze strony społeczności. To kolejna rzecz, jaką warto docenić. Nawet jeśli aplikacja jest rozbudowanym kombajnem multimedialnym, to wszystkie tryby powinny być ułożone w menu w spójną, przejrzystą strukturę. 

Jeśli zdecydujemy się na darmowe oprogramowanie antywirusowe, to warto upewnić się, że wyświetlane w nim reklamy nie są zbyt agresywne i nie będą utrudniać nam pracy. Niestety, ale nie wszyscy producenci o tym pamiętają i wciąż można znaleźć aplikacje, które atakują użytkownika ogłoszeniami czy pozornie świetnymi ofertami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy warto zainstalować antywirusa?

Tak, warto. To znaczne poszerzenie ochrony użytkownika, które chroni przed coraz bardziej wyrafinowanymi metodami pozyskiwania naszych danych. Pamiętajmy o tym, że zwykle najsłabszym punktem w ochronie naszych urządzeń jesteśmy my sami. Czasem wystarczy jeden niepozorny klik. Antywirus jest w tej sytuacji pierwszą i zarazem ostatnią linią obrony, która może uchronić nas przed utratą wielu ważnych danych czy późniejszą kradzieżą tożsamości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!