Co to jest Export Intelligence? Czy pomoże polskim firmom?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało właśnie, że kończy prace nad Export Intelligence. Co to takiego? To system terabajtów danych na temat przepływów handlowych, informacji gospodarczych oraz istotnych wskaźników, które opisują poszczególne rynki zagraniczne. Czy taka baza informacji może pomóc polskim firmom w międzynarodowej ekspansji? 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 października 2022

Export Intelligence dla polskiego biznesu

MRiT przekonuje, że raporty generowane z Export Intelligence, mogą realnie pomóc polskim przedsiębiorstwom w planowaniu swoich działań na arenie międzynarodowej. Według szefa tego resortu, ministra Waldemara Budy to „kompleksowa wiedza o handlu danym towarem na świecie, a także prognozy dotyczące potencjalnie najlepszych rynków – odbiorców tego towaru, będą dostępne w ciągu kilku minut” – przekonywał. 

W ocenie ministra mówimy o poważnym ułatwieniu dla przedsiębiorców, które pomoże im w podejmowaniu odpowiednich decyzji biznesowych. To także wsparcie dla administracji, która zajmuje się pomocom eksporterom.

Co to jest Export Intelligence?

Mówiąc o Export Intelligence mówimy o systemie, który automatyzuje gromadzenie danych dotyczących eksportu z rozproszonych źródeł. Do tego dochodzi przetwarzanie informacji, generowanie opracowań, prognoz, a także odnajdywanie potencjałów eksportowych. Realizacja tego zaawansowanego projektu jest możliwa m.in. dzięki pieniądzom z Funduszy Europejskich. 

Resort rozwoju i technologii precyzuje również, że system EI będzie także gromadził aktualne dane, które dotyczą aktualnych wskaźników gospodarczych. Będzie również agregował dane handlowe pochodzące z GUS-u, Eurostatu, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy Banku Światowego. 

W przypadku kilkudziesięciu najważniejszych rynków, będą generowane również informacje na temat szeroko rozumianego klimatu gospodarczego i politycznego. Znajdą się również wskazówki z zakresu kultury biznesowej. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Kiedy dostępne będą dane dla eksporterów?

Twórcy Export Intelligence na początek zapowiadają 150 wybranych raportów, które będą dostępne w listopadzie 2022 roku na portalu trade.gov.pl. 

Według obietnic liczba ta będzie stale rosła. Wszystko będzie zależne od zainteresowania poszczególnymi gałęziami gospodarki oraz rynkami zagranicznymi. Jeśli wśród dostępnych na portalu raportów przedsiębiorca nie znajdzie tych dotyczących np. jego branży, o ich wygenerowanie będzie mógł poprosić jedną z instytucji wspierających eksport (np. Polską Agencję Inwestycji i Handlu,  Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Spraw Zagranicznych)”– informuje w komunikacie MRiT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!