Co to jest smart home?

Inteligentny dom to marzenie wielu osób. Wszyscy uwielbiamy automatyzację i chcielibyśmy, aby nowoczesne urządzenia odciążyły nas od tych zajęć, za którymi nie przepadamy. Na przykład od odkurzania czy prania. W tym miejscu docieramy do głównego pytania: co do jest smart home i czy już teraz warto się tym wynalazkiem zainteresować.

  • Michał Górecki
  • /
  • 1 marca 2021

Co to jest smart home — podstawowe informacje

Inteligentny dom fascynuje ludzi od wielu dekad, jednak dopiero od kilku lat technologia stała się na tyle zaawansowana, że umożliwia przekucie marzeń w urządzenia, które faktycznie pomagają nam oszczędzać czas i zapewniają o wiele więcej czasu dla siebie.

Smart home, czyli inteligentny dom, to — w pewnym uproszczeniu — komputeryzacja codziennych czynności. Ta komputeryzacja z kolei prowadzi bezpośrednio do automatyzowania procesów. Doskonałym przykładem urządzenia smart home jest na przykład inteligentny robot sprzątający.

Tworzy on wirtualny skan naszego domu lub mieszkania i bierze na siebie jego sprzątanie. Wystarczy tylko położyć się na kanapie i kilkoma tapnięciami w ekran smartfona uruchomić aplikację i włączyć urządzenie. Użytkownik musi tylko co pewien czas opróżnić podajnik z nieczystości, jakie zostały nagromadzone w trakcie porządków.

Popularne urządzenia smart home

Globalne firmy, jak Amazon, Xiaomi czy Google już dawno temu dostrzegły ogromny potencjał takich urządzeń. Istnieje wiele złożonych ekosystemów, w ramach których można na przykład tworzyć — a następnie zarządzać z telefonu — oświetleniem, odkurzaniem, telewizorem, a nawet praniem.

W Polsce bardzo dużą popularność zdobyły sobie takie produkty, jak inteligentne oświetlenie, a więc żarówki z modułem WiFi, które łączą się z naszą siecią. Można następnie zwiększać lub zmniejszać ich jasność, a także zdalnie — nawet spoza domu — włączać lub wyłączać światło w poszczególnych pomieszczeniach. Ich ogromnym atutem jest niska cena. Ciekawe urządzenia można kupić już za parędziesiąt złotych.

Ciekawym dodatkiem są też inteligentne gniazdka energooszczędne. One również łączą się z siecią bezprzewodową w domu i pozwalają szybko monitorować bieżące zużycie prądu. Po wypracowaniu odpowiednich wzorców takie gniazdka mogą zapewnić spore oszczędności na energii elektrycznej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Smart home jest już niemal wszędzie

Dziś niemal każdy telewizor, który ma na wyposażeniu oprogramowanie użytkowe, na przykład Android TV lub autorską platformę innego producenta, może zostać zakwalifikowany jako sprzęt smart home. Coraz częściej można też z poziomu pilota włączyć nawigację głosową. To świetna sprawa i ogromne ułatwienie dla osób o gorszym wzroku.

Rośnie też popularność inteligentnych pralek i pralkosuszarek. Wyróżnia je możliwość planowego ustawienia rozpoczęcia prania na daną godzinę. Możemy później, na przykład gdy jesteśmy poza domem, sprawdzić z poziomu aplikacji, czy pranie jest już gotowe, czy jeszcze nie. 

Na podobnej zasadzie działają inteligentne kuchnie. Można zdalnie włączyć na przykład indukcję i cieszyć się z tego, że zostawione wcześniej na palniku danie jest podgrzane idealnie na czas, gdy dopiero co wejdziemy do domu. Smart home to przyszłość, którą bez wątpienia warto zainteresować się już teraz. Wiele wskazuje na to, że debiuty kolejnych ciekawych akcesoriów tego typu są tylko kwestią czasu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!