Czy aktualizacje Apple są darmowe?

Apple uchodzi za firmę, która nie przegapi żadnej okazji, by naliczyć za swoje usługi jakąś dodatkową marżę. Niestety, ale jest w tym nieco prawdy. Producent ceni swoje produkty bardzo wysoko. A jak wygląda kwestia aktualizacji? Czy trzeba za nie płacić?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 września 2021

Aktualizacje MacBooków

Skąd wzięła się plotka o tym, że aktualizacje urządzeń z logo nadgryzionego jabłka są płatne? Cóż, swój początek czerpią one w faktografii. Jeszcze kilka lat temu duże aktualizacje w ekosystemie producenta były płatne. Użytkownicy, którzy chcieli zaktualizować swojego MacBooka, musieli płacić za ten przywilej kwotę zbliżoną do około 100-150 złotych.

Niby nie była to zbyt duża suma, jednak warto pamiętać o tym, że było to w czasach, kiedy minimalne wynagrodzenie za pracę na umowę o pracę w Polsce kształtowała się na poziomie zbliżonym do 1600 złotych. W tamtych czasach była to więc spora suma. 

Czym różniły się płatne aktualizacje w obozie Apple od darmowych paczek SP (Service Pack), jakie dystrybuował Microsoft? Trudno wskazać wiele różnic. Zdaniem wielu osób kluczową rolę odgrywała jakość takich nowych wersji systemu operacyjnego oraz długi czas wsparcia produktu.

Apple na tym polu oferuje wyniki, jakie dla wielu innych producentów są wręcz niemożliwe do osiągnięcia. MacBooki mają zapewnione aktualizacje nawet przez sześć lat. Podobnie, jak iPhone’y. Nawet, teraz gdy na rynku dostępny jest już iPhone 13, firma z Cupertino dostarcza iOS’a 15 na iPhone’a 6S, który debiutował przecież w 2015 roku. 

Czy aktualizacje oprogramowania od Apple są płatne?

Na szczęście nie. Firma zmieniła swoją politykę i zdecydowała się na taki sam ruch, jaki od wielu lat wspiera między innymi Microsoft oraz wybrane firmy tworzące dystrybucje Linuxa. Słowem, jeśli dziś, w 2021 roku, zechcemy zaktualizować naszego MacBooka, to nowa aktualizacja będzie dostępna w pełni za darmo.

W podobnym tonie przebiega proces aktualizacji innych sprzętów, a więc nam przykład smartfonów producenta, iPadów czy komputerów PC, wliczając w to grono także Maca Mini. Widać więc dość wyraźnie, że producent zmienił swoje zasady radykalnie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto zauważyć też, że wraz z udostępnieniem paczek danych za darmo, nie ucierpiała na tym ich jakość. Owszem, firma miała nieco słabszy czas na przełomie 2018 i 2019 roku, jednak wiele wskazuje na to, że trudności udało się już zażegnać.

Czy w przyszłości aktualizacje od Apple wciąż będą darmowe?

Żyjemy w erze aktualizacji. Aktualizujemy nie tylko komputery, tablety czy smartfony. Pobieramy też paczki danych dla telewizorów, lodówek, pralek, inteligentnych zamków do drzwi, a nawet dla… odkurzaczy, robotów kuchennych czy żarówek. 

Ich wspólnym mianownikiem jest to, że w zdecydowanej większości przypadków są one w pełni darmowe. Raczej nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się niebawem zmienić. Można więc wyjść z założenia, że gdy kupimy interesujące nas urządzenie od Apple, to aktualizacje do niego powinny być darmowe. Przed długi czas.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!