Czy MacBooki wytrzymują na jednym cyklu ładowania więcej niż laptopy z Windows?

Wokół ekosystemu Apple narosło wiele legend. Bez wątpienia jest to sprzęt kultowy, na co duży wpływ na też kultura masowa. To właśnie urządzenia tego producenta zwykle pojawiają się w wielu amerykańskich filmach czy serialach. Czy prawdą jest, że czas pracy na jednym cyklu ładowania to rzecz, w której Apple znacznie przewyższa Windows?

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 sierpnia 2021

Czym wyróżnia się MacOS?

Jest to platforma zamknięta. Z tym systemem spotykamy się tylko i wyłącznie na urządzeniach od Apple. Nie da się legalnie zainstalować tego oprogramowania na innym komputerze, na przykład na laptopie innego producenta lub na samodzielnie złożonym komputerze PC. 

Apple podchodzi do tej kwestii bardzo restrykcyjnie i warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu. Jednym z profitów, jaki idzie w parze z tak restrykcyjnymi zasadami, jest to, że producent musi zapewnić kompatybilność tylko dla kilku urządzeń, jakie wciąż są w obiegu.

Firma z logo nadgryzionego jabłka zapewnia wsparcie techniczne przez około 5-6 lat. W tym czasie każdy MacBook dostaje kolejne wersje autorskiego systemu operacyjnego: MacOS. Aktualizacje są elastyczne i nie wpływają negatywnie nawet na wydajność starszych urządzeń o słabej specyfikacji technicznej.

Pokazuje to dość dobitnie, że producent rozwija swoje portfolio w sposób zupełnie odmienny od innych ekosystemów: od Microsoft Windows (który można zainstalować na wielu sprzętach różnych firm) po Androida, który zazwyczaj zapewnia tylko 2-3-letnie wsparcie techniczne.

Jak skonstruowany jest MacOS?

Kluczową rolę odgrywa tu tak zwany Dock, czyli dolna belka systemowa. To właśnie tam użytkownik umieszcza (lub usuwa z niego) swoje ulubione aplikacje, do których chce mieć szybki dostęp. Ciekawostką jest to, że MacBooki nie obsługują lewego i prawego kliknięcia myszy.

ISO 22301. Co to za standard?ISO 22301. Co to za standard?Anna Malinowska

Mamy tu albo pojedynczy klik, który aktywuje wybrane narzędzia, albo klik dwoma palcami, który pozwala nam szybko przedostać się do ustawień systemowych danej aplikacji. W pewnym sensie jest to odpowiednik PPM w Windows. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pozostałe aplikacje ulokowane są w aplikacji o nazwie Launchpad. Znajdziemy tam te aplikacje, które nie znajdują się w Docku. Pod pewnymi względami widać tu podobieństwa do menu Start, jakie znamy z Windows. Ustawienia systemowe dostępne są na samej górze, po kliknięciu charakterystycznej ikonki Apple. 

Czy MacBooki wytrzymują na jednym cyklu ładowania dłużej niż inne laptopy?

Jeśli porównamy je ze sprzętami o niższej cenie, na przykład z urządzeniami zasilanymi Windows czy Linuxem za około 1500-2000 złotych, to jest całkiem prawdopodobne, że tak będzie. Nawet budżetowy MacBook Air jest w stanie pracować z dala od ładowarki przez około 10-12 godzin. To świetny wynik.

Przewaga Apple kurczy się wraz z ceną urządzenia napędzanego innym oprogramowaniem. Coraz droższe laptopy napędzane Windowsem, Androidem czy Linuxem zapewniają też coraz dłuższy czas pracy na jednym cyklu ładowania. Oczywiście poza sprzętami gamingowymi, które z założenia potrzebują sporej mocy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!