Czy matowa matryca do laptopa to najlepszy wybór?

Laptopy to urządzenia, które z powodzeniem wyparły klasyczne komputery PC. W dużej mierze zaważyła na tym ich mobilność. Laptopa — w przeciwieństwie do starej, dobrej “skrzyni” — zawsze możemy wziąć ze sobą, na przykład na dwór, by pracować z ogrodu. Jaka matryca zapewni nam wysoki komfort pracy?

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2021

Czym powinien wyróżniać się laptop do pracy poza domem?

Można tu wskazać na kilka kluczowych elementów. Specyfikacja techniczna (sama w sobie) nie jest kluczowa. Musimy po prostu dopasować ją do naszych preferencji. Inaczej podejdzie do niej osoba montująca pliki wideo w rozdzielczości 4K, a inaczej programista czy osoba pracująca z tekstem.

Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że dobry laptop do pracy poza domem musi mieć nie mniej niż 16 GB pamięci RAM i ultrawydajny procesor. Nie zawsze jest to obowiązkowe. Warto o tym pamiętać, bo zazwyczaj są to kluczowe cechy, które wpływają na cenę urządzenia.

Praktyka pokazuje, że o wiele większe znaczenie mają raczej te błahe rzeczy. Można tu wskazać na przykład na klawiaturę i jej skok, wielkość i komfort pracy gładzika, a także na nagłośnienie oraz bardzo niedoceniany moduł, jakim jest kamerka wideo.

Bez wątpienia można tutaj wskazać też na matrycę. Nie zawsze matryca matowa będzie najlepszym wyborem. Czasem o wiele lepiej sprawdzi się ta połyskująca. O czym warto pamiętać, kiedy analizujemy to, jaką matrycę powinien mieć nasz laptop?

Matryca matowa czy połyskująca?

Bez wątpienia matryca połyskująca kusi o wiele bardziej. Kolory wydają się żywe i nasycone. Warto też zwrócić uwagę na o wiele lepsze kąty widzenia. Bez trudu można dostrzec wybrane elementy wyświetlacza, zerkając na przykład z ukosa lub z góry. 

Zarządzanie siecią komputerową. Na czym polega?Zarządzanie siecią komputerową. Na czym polega?Michał Górecki

Często zwraca się uwagę na to, że jest to lepszy rodzaj ekranu na przykład dla graczy. Żywe, bardziej zróżnicowane kolory cieszą oko i pozwalają wydobyć z rozgrywki nieco więcej głębi. Nie powinny też narzekać osoby, które lubią sobie na laptopie raz na jakiś czas zobaczyć jakiś film czy serial.

W opozycji mamy tutaj matrycę matową. Nie da się nie zaprzeczyć stwierdzeniu, że szczególnie docenimy ją podczas pracy przy nieco bardziej intensywnym świetle, na przykład na dworze. Jeśli będziemy na wprost urządzenia, to z pewnością refleksy świetlne będą o wiele mniejsze. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Po stronie zalet trzeba też wskazać na prywatność. Już przy lekkim odchyleniu się (czyli zerkaniu na ekran z boku) to, co znajduje się na wyświetlaczu, będzie niemal niemożliwe do odgadnięcia. Jeśli zależy Wam na prywatności — zdecydowanie warto zainwestować w ten rodzaj matryc.

Czy istnieje uniwersalna matryca do laptopa?

Niestety nie. Nie oznacza to jednak, że ten stan rzeczy nie zmieni się za kilka lat. Szansą są ekrany z rodziny OLED, które pod wieloma względami łączą dobre cechy zarówno matryc połyskujących, jak i ich matowych odpowiedników. 

Póki co kluczową rolę powinien odgrywać nasz model użytkowania komputera. Jeśli to narzędzie do surfowania po sieci i oglądaniu treści z usług VOD, to matryca połyskująca sprawdzi się świetnie. Jeśli jednak czasem lubimy wyjść w plener, powinniśmy pomyśleć o matrycy TN.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!