Czy muszę wpuścić do firmy policjanta na służbie?

Wokół wpuszczenia na teren firmy policjantów na służbie narosło wiele mitów. Spora część z nich czerpie swój początek z filmów sensacyjnych, jakie często można oglądać w telewizji. Niestety, te produkcje nie zawsze mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Jak to jest naprawdę? Musimy wpuścić policjanta czy możemy odmówić?

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2021

Czy muszę wpuścić do firmy policjanta na służbie?

Trudno o wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zależy to od szeregu zmiennych. Z jednej strony — powołując się na ustawę o policji z 1990 roku z późniejszymi zmianami — policjanci mają prawo legitymowania osób oraz przeszukiwania pomieszczeń, jednak tylko w jasno określonych sytuacjach.

Służby mundurowe mogą interweniować na przykład wtedy, gdy zachodzi ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia lub mienia. Trudno o precyzyjną interpretację tego, kiedy życie lub zdrowie jest zagrożone, co daje funkcjonariuszom spory wachlarz możliwości.

Warto też pamiętać o tym, że każdy z nas ma obowiązek wylegitymowania się, by potwierdzić swoją tożsamość w oczach służb mundurowych. Nawet jeśli nie zrobiliśmy nic złego, to na życzenie policjanta, musimy okazać dokumenty. W podobny sposób działa na przykład „drogówka”. Idealnie jadący kierowca, niewzbudzający żadnych podejrzeń, może być zatrzymany na podstawie tak zwanego zatrzymania prewencyjnego.

Kiedy policja może przeszukać mieszkanie?

Jest to problem dość złożony. Za obywatelem stoi tutaj Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, która jasno stwierdza, że zapewnia się nienaruszalność mieszkania. Oczywiście, policja może wkroczyć na teren posesji, jednak tylko w kilku przypadkach, jakie określa kodeks wykroczeń.

Artykuł 51 tego aktu prawnego przewiduje, że przesłanką może być na przykład krzyk, hałas lub wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym. Taka konstrukcja przepisów rodzi pewne wątpliwości, bo z formalnego punktu widzenia, nadrzędnym aktem prawnym jest konstytucja.

W praktyce może więc dojść do sytuacji, kiedy spór trafi na wokandę sądu, który będzie musiał rozstrzygać, czy służby podjęły zasadną decyzję i weszły na teren nieruchomości w zgodzie z obowiązującą w Polsce literą prawa. Praktyka pokazuje, że takie sprawy wciąż się zdarzają.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co dzieje się po wpuszczeniu policji na teren nieruchomości?

Jeśli doszło do sytuacji, kiedy policja znalazła się na terenie na przykład nieruchomości, to warto pamiętać o tym, że funkcjonariusz nie musi od razu karać mandatem osób tam przebywających, które popełniły wykroczenie. Można też zastosować pouczenie, a także zwrócić uwagę.

Jeśli na terenie firmy policjant zechce wylegitymować jakąś osobę, to zgodnie z obowiązującą w kraju literą prawa, ma taki przywilej i trzeba to uszanować. W przeciwnym razie narażamy się na karę grzywny, co reguluje artykuł 41 i 61 Kodeksu Wykroczeń.

Pamiętajmy też o tym, że policja może pojawić się na terenie zakładu podczas wypadku przy pracy. W takiej sytuacji nie powiadamy jej osobiście, ale robią to służby ratunkowe. Kolejną z przesłanek jest prowadzenie działań o charakterze ustalającym. Warto mieć też na uwadze, że właściciel firmy zawsze może prosić o okazanie nakazu, jaki wydaje sąd lub prokuratura.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!