Czy opłaca się kupić telewizor z Android TV?

Czy warto kupić telewizor z Android TV? Sprawdzamy

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 września 2021

Inteligentne urządzenia towarzyszą nam w zasadzie każdego dnia. Korzystamy ze smartfonów, laptopów czy komputerów PC. Producenci nie zwalniają jednak tempa i wciąż wprowadzają na rynek nowe smart-produkty. Ot, na przykład inteligentne telewizory. Czy warto kupić telewizor z Android TV?

Czym jest Android TV?

W dużym skrócie, jest to dedykowane, odpowiednio zmodyfikowane przez Google oprogramowanie, które powstało na bazie czystego Androida, jakiego możemy odnaleźć w smartfonach oraz w tabletach. Zostało ono jednak odpowiednio zmodyfikowane i dopasowane pod duży ekran telewizora.

Zmiany dotyczą na przykład modelu nawigacji. Z oczywistych względów odpada nam tutaj nawigacja dotykowa. Interfejs musi być więc skomponowany w taki sposób, by do interesujących nas danych dało się dotrzeć szybko, mając w dłoni jedynie pilota. 

Użytkownicy telewizorów z tym oprogramowaniem widzą ten zmodyfikowany interfejs zawsze, gdy przewijają kanały po paskach systemowych, od lewej do prawej. Google zrezygnowało z podziału na tradycyjną siatkę ikon i wprowadziło właśnie taki schemat nawigacji w okolicach 2019 roku. 

Android TV wspiera wybrane aplikacje ze Sklepu Play. Niestety, ale nie uruchomimy na nim wszystkich gier czy każdej możliwej do ściągnięcia na smartfon aplikacji. Wynika to z ograniczonej kompatybilności takiego rozwiązania. 

Czym jeszcze wyróżnia się Android TV? Na pewno warto wskazać na to, że jest to oprogramowanie, które — by dało nam pełnię możliwości — musi być stale podłączone do internetu. Może to być łączność bezprzewodowa (WiFi) lub tradycyjna, kablowa, z wykorzystaniem kabla LAN. 

Funkcje Android TV

Warto docenić to, że jest to oprogramowanie, które po pewnym czasie będzie można zaktualizować. Jeśli Google wprowadzi nowe funkcje i wyda oficjalną aktualizację, która będzie zgodna z wymaganiami technicznymi naszego sprzętu, będzie można ją pobrać i zainstalować. Tak samo, jak na telefonie komórkowym. To świetna sprawa.

Dedykowane aplikacje znacznie ułatwiają życie. Można na przykład szybko włączyć Netflixa, bez konieczności każdorazowego logowania się przez przeglądarkę internetową. Podobnie zresztą wygląda kwestia kompatybilności z HBO GO czy Amazon Prime Video lub Playerem. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Android TV pozwala też na surfowanie po sieci, jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że taki model nawigacji, który bazuje na pilocie do telewizora, raczej nie jest zbyt intuicyjny. Potrzeba wiele czasu, by się go nauczyć. Można też pobierać (i usuwać) aplikacje ze Sklepu Play. To także świetny sposób, by przeglądać gigantyczne zasoby platformy YouTube.

Czy warto kupić telewizor z Android TV?

Jeśli poszukujemy nowego telewizora, to bardzo trudno będzie nam znaleźć klasyczny, analogowy model, który nie łączy się z siecią. Jeśli jednak mamy niewielki budżet, to o wiele lepszym pomysłem od zakupu urządzenia z przeciętnym procesorem i małą liczbą pamięci, będzie zakup lepszego urządzenia analogowego oraz przystawki TV. Android TV to wiele świetnych funkcji i zdecydowanie warto cieszyć się z jego funkcji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!