Czy warto używać zamienników oryginalnych aplikacji w smartfonach?

Do kwestii zamienników w oprogramowaniu użytkowym można podejść na wiele różnych sposobów. Mimo tego, że branża standaryzuje się coraz bardziej z roku na rok, kwestia takiego zewnętrznego oprogramowania wciąż jest obiektem wielu dyskusji. Czy warto używać zamienników oryginalnych aplikacji w telefonach?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 października 2021

Czym wyróżniają się oryginalne aplikacje w urządzeniach mobilnych?

Jeszcze kilka lat temu niemal każda duża firma tworzyła swoje własne aplikacje tego typu. Można było tu wskazać na przykład na aplikację galerii, przeglądarkę internetową (Samsung Browser), a także własne klienty do obsługi poczty elektronicznej. 

Z biegiem czasu trend zaczął zanikać. W ekosystemie telefonów z Androidem na pokładzie coraz bardziej zaczęło szerzyć się zjawisko unifikacji, które skutkowało zamienianiem swoich własnych rozwiązań na oprogramowanie tworzone przez Google. 

Dziś tylko te największe firmy, jak Samsung, Huawei czy Xiaomi, mają odpowiednie zasoby ludzkie oraz — co najważniejsze — także i chęci, by tworzyć swoje własne narzędzia, które mogą jak równy z równym rywalizować z tym, co oferuje firma z Mountain View. 

Mimo tego, że trend ewoluował bardzo dynamicznie, to jednak wciąż można wskazać na pewne wspólne mianowniki, jakimi charakteryzują się takie aplikacje tworzone przez producentów smartfonów. Bez wątpienia najważniejszą rolę odgrywa tu ich kompatybilność. 

Już z założenia, jako, że całość jest zintegrowana w jednym, spójnym środowisku, producenci powinni być w stanie dostarczyć takie rozwiązania, które będą działać płynnie i wydajnie, a na dodatek pozwolą na szybkie zarządzanie plikami. Trend spopularyzowało Apple, jednak ekosystem Androida przejął go bardzo szybko, a następnie w wielu kwestiach także udoskonalił. 

Największe wyzwanie wśród zamienników aplikacji: oprogramowanie do zdjęć

Mimo tego, że na rynku dostępnych jest wiele doskonałych aplikacji, dzięki którym będziemy mogli wykonywać świetne zdjęcia smartfonem, na przykład niedoścignione Google Camera, to jednak daje się zauważyć, że mało który użytkownik decyduje się na zmianę tego elementu oprogramowania.

Fałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweFałszywe e-mailami z rozliczeniem za oprogramowanie antywirusoweJan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Trudno się temu dziwić. Zdaniem wielu specjalistów, to właśnie zgranie oprogramowania z modułem aparatu stanowi jedno z największych wyzwań wśród programistów. Wynika to chociażby z tego, że każde zdjęcie, to zupełnie inne zmienne dla matrycy: zmienia się światło, kontrast, zakres tonalny. Podobne przypadki można mnożyć.

Kiedy zamienniki aplikacji sprawdzą się?

Doskonałym przykładem takich aplikacji są na przykład klienty poczty oraz przeglądarki internetowe. Zarówno Firefox jak i Opera będzie w stanie doskonale sprawdzić się na dosłownie każdym telefonie. Nawet tak rozbudowane aplikacje, jak launchery, także wyróżniają się ogromną kompatybilnością.

Warto podkreślić też, że trend jest już obecny nie tylko w obozie Androida, ale i w świecie Apple, które do tej pory było dość sceptycznie nastawione do rozwiązań oferowanych przez firmy trzecie. Pokazuje to dość jednoznacznie, że jest wiele sytuacji, kiedy zamienniki oryginalnych aplikacji mogą działać na korzyść użytkowników smartfonów: czy to tych z Androidem, czy tych od Apple. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!