Czym jest Starlink i jak pomoże Ukrainie?

Kilka dni temu miliarder Elon Musk zapewnił, że jego Starlink zapewni obrońcom w Ukrainie dostęp do swoich usług. Czym jest ten system?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 marca 2022

Musk pomaga Ukrainie

Biznesmen-miliarder Elon Musk zapewnił Ukrainę, że jego firma SpaceX zapewni satelitarne usługi szerokopasmowe Starlink w obliczu rosyjskiej inwazji, która zakłóciła internet w tym kraju. Tym samym już od 6 dni na Ukrainę docierają transporty z urządzaniami, pozwalającymi na korzystanie z satelitarnego internetu od Elona Muska.

Usługi internetowe są niezwykle potrzebne na Ukrainie, ponieważ w efekcie rosyjskiego ataku dostęp do internetu w tym kraju został bardzo mocno zakłócony. Dotyczy to przede wszystkim internetu szerokopasmowego. Elon Musk nie został głuchy na apele ukraińskich i światowych użytkowników jego usług, wyznawców i sympatyków. Na Ukrainę zwiększono transporty z urządzeniami do odbioru internetu Starlink.

Czym jest usługa Starlink?

Starlink to firma, która wystrzeliła małe satelity na niską orbitę Ziemi. Satelity te zapewniają szerokopasmowe usługi internetowe na odległych obszarach, do których nie można ani łatwo dotrzeć za pomocą sieci naziemnych, takich jak kable światłowodowe.

Informacja o nieudanej aktualizacji aplikacji banku? Uwaga, to oszustwoInformacja o nieudanej aktualizacji aplikacji banku? Uwaga, to oszustwoMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co ważne taki system, umożliwia działanie satelitów bez wysyłania danych z powrotem do stacji naziemnej. Podczas gdy większość satelitarnych usług internetowych pochodzi z pojedynczych satelitów geostacjonarnych, które krążą wokół planety, Starlink jest konstelacją wielu satelitów, które krążą wokół planety znacznie bliżej Ziemi, na wysokości około 550 km i obejmują cały glob.

Możliwości Starlink

Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego. Użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania między 100 Mb/s a 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji.

Starlink – idealny na sytuacje kryzysowe

W sytuacjach kryzysowych, tego typu dostęp do internetu może ratować życie. Wyobraźmy sobie huragany czy powiedzie, zerwane linie energetyczne i połamane słupy stacji bazowych. To wszystko uniemożliwi korzystanie z internetu szerokopasmowego czy nawet mobilnego. Tymczasem Starlink będzie działał bez żadnych przerw.

Starlink ma także docierać do miejsc o trudny dostępie człowieka jak pustynie, dżungle, tereny podbiegunowe. Wszędzie tam, gdzie postawienie stacji bazowych czy wkopanie światłowodu graniczy z cudem.

Nie dziwne zatem, że po Starlink sięgają Ukraińcy, którzy w wyniku działań zbrojnych mają problemy z szerokopasmowy internetem. Dzięki niemu łatwiej będą się kontaktować, ale i obsługiwać różnego typu urządzenia jak drony.

Zestaw Starlink

Zestaw Starlink jest dostarczany ze wszystkim, co jest potrzebne do uzyskania połączenia internetowego, w tym z urządzeniem Starlink, routerem Wi-Fi, kablami i uchwytem do montażu na trawniku. Aby się połączyć z Internetem, antena Starlink musi wyraźnie „widzieć” niebo. Dlatego warto pobrać aplikację Starlink, aby określić najlepsze miejsce instalacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!