Dlaczego wymieniamy telefony i ile na nie wydajemy [BADANIE HUAWEI]

Dlaczego wymieniamy telefony i czym kierujemy się przy ich wyborze? Huawei zbadał faktyczne potrzeby Polaków.

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 lipca 2022

Polacy są przywiązani do swoich telefonów

29% respondentów posiada swój od ponad dwóch lat, a komórki kolejnych 36% zostały zakupione rok do dwóch lat temu — wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei CBG Polska. Dzieje się tak, ponieważ aż 64% ankietowanych wymienia smartfon dopiero, gdy jest to konieczne, np. kiedy jest już zużyty. Kupując nowy telefon szukamy urządzenia, które mieści się w założonym przez nas budżecie. Zazwyczaj jest to kwota do 1000 zł (27%) lub pomiędzy 1000 zł a 2000 zł (33%). Oprócz ceny (66% wskazań), kluczowe przy wyborze nowego smartfona okazują się także: czas pracy baterii – 57% i marka producenta – 51%.

Na co jeszcze zwracamy uwagę wybierając telefon?

Możliwości aparatu oraz jakość ekranu wskazało po 42% respondentów. Zdecydowanie mniej osób kieruje się wyglądem urządzenia (28%), opiniami innych użytkowników (26%) czy zdaniem znajomych (18%). Sposób ładowania i wodoszczelność są istotne odpowiednio dla 14% i 13% ankietowanych.

- W dobie wyścigu na innowacje paradoksalnie to czas pracy na baterii okazuje się najważniejszym aspektem technicznym podczas wyboru nowego smartfona. Aż 65% Polaków musi ładować swój telefon przynajmniej raz dziennie, co czwarty badany robi to co drugi dzień, a zaledwie 9% użytkowników rzadziej. W dodatku prawie 40% badanych uważa, że ładuje swój smartfon zbyt często. Z badań wynika, że szczególnie osoby z mniejszym budżetem mają niewygórowane oczekiwania w kwestii czasu pracy z dala od ładowarki. Na tym tle wyróżniają się smartfony takie jak Huawei nova Y70, wyposażone w duże baterie o pojemności 6000 mAh. Pozwala on na swobodne użytkowanie telefonu przez dwa-trzy dni bez konieczności doładowywania, czyli znacznie dłużej, niż standard w tej kategorii cenowej – mówi Dorota Haller, CMO Huawei CBG Polska, VP Marketing Huawei CEE & Nordic.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Phishing, smishing, vishing w natarciu. Jak nie być podatnym na ataki socjotechniczne?Phishing, smishing, vishing w natarciu. Jak nie być podatnym na ataki socjotechniczne?Mikołaj Frączak

Smartfon wymieniamy tylko, gdy musimy

Z badania Huawei wynika, że 29% respondentów posiada swój obecny telefon od ponad dwóch lat, a urządzenia kolejnych 36% zostały zakupione rok do dwóch lat temu. Co czwarty Polak wymienił komórkę w okresie od pół roku do roku, a 7% ma zupełnie nowe telefony – zakupione na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy. Prawie 2/3 badanych wymienia smartfon dopiero, gdy jest to konieczne. Najbardziej przywiązani do swoich komórek są młodzi w wieku do 24 lat (71% osób w tej grupie wymienia urządzenie dopiero, gdy jest zużyte), a najmniej – osoby między 35 a 49 rokiem życia – 56 %. Niespełna co trzeci ankietowany zmienia telefon regularnie, zanim ulegnie zużyciu. A 5% czyni to często, nawet gdy tego nie potrzebuje, np. kiedy pojawia się nowy, modny model.

Ile wydajemy na komórki?

Jeśli już decydujemy się na zakup nowego smartfonu, zazwyczaj nie szastamy pieniędzmi. Aż 60% Polaków kupuje komórki warte maksymalnie 2000 zł, z czego 27% – o wartości do 1000 zł. Zakupu urządzenia wartego między 2001-3000 zł dokonało 16% ankietowanych, od 3001 do 4000 zł — 8% użytkowników, a od 4001 do 5000 zł zaledwie 5%. Kolejne 3% respondentów posiada telefon warty od 5001 do 7000 zł, a próg 7000 zł wydanych na smartfona przekroczyło 2% badanych.

Telefon zgodny z oczekiwaniami

Biorąc pod uwagę powyższe potrzeby użytkowników, Huawei stworzył telefon nova Y 70. Smartfon z akumulatorem o pojemności aż 6000mAh wymaga ładowania jedynie dwa razy w tygodniu, co jest wynikiem nieosiągalnym dla większości telefonów. Może również posłużyć jako bank energii, pozwalając na naładowanie zegarka, opaski czy innego smartfonu. Wyróżnia go 6,75-calowy wyświetlacz, zajmujący aż 90,26% frontu urządzenia. HUAWEI nova Y 70 wyposażony został w tylni aparat z trzema obiektywami: głównym 48 MP z przysłoną f/1.8, 5 MP z obiektywem super szerokokątnym 120° do zdjęć krajobrazowych i architektury oraz dodatkowym, wspomagającym wykrycie głębi. Dostępny jest w trzech modnych kolorach: białym i niebieskim, które cechuje błyszcząca faktura oraz matowo czarnym.

Źródło: Informacja prasowa Huawei

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!