Dobry aparat w smarfonie

Jak znaleźć smartfon z dobrym aparatem? Który aparat w smartfonie jest najlepszy?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 września 2021

Jedna z głównych przesłanek, która popycha nas do wymiany urządzenia, to chęć cieszenia się smartfonem, który generuje bardzo dobrej jakości zdjęcia. Czy tego chcemy czy nie, między smartfonem a aparatem fotograficznym można już niemal postawić znak równości. Jaki aparat w smartfonie w 2021 roku spełni Wasze wymagania?

Dobry aparat w smartfonie na 2021 rok

Jeszcze kilka lat temu główna oś dyskusji toczyła się na temat tego, czy pojedyncza matryca foto to rozwiązanie, które zapewnia dobre czy świetne zdjęcia. Producenci robili co tylko w ich mocy, byle tylko wycisnąć z takich matryc jak najwięcej.

Szczególnie dobrze można było obserwować tę walkę, gdy zestawiło się ze sobą urządzenia Samsunga, Huawei, Sony oraz HTC. I właśnie wtedy, niemal z dnia na dzień, optyka wielu firm uległa radykalnej zmianie. A sprawcą tego całego zamieszania był Huawei.

Eksperymenty z podwójną matrycą główną odbywały się już od pewnego czasu, jednak to właśnie chiński Huawei pokazał, jak należy się za to zabrać. Huawei P9 kusił świetną, podwójną, matrycą główną. Producent zdecydował się na współpracę z legendą fotografii mobilnej, firmą LEICA. Co warto podkreślić, drugi obiektyw był monochromatyczny, a więc wykonywał zdjęcia czarno-białe. 

Właśnie wtedy ruszyła moda na dokładanie kolejnych obiektywów. Bardzo szybko przeszliśmy z dwóch matryc na trzy, a później cztery, a nawet pięć obiektywów. Dziś takie połączenia, jak 4 aparaty i czujnik głębi 3D ToF nie dziwią nikogo. Przywykliśmy też do tego, że aparaty zajmują coraz większą część tylnej ściany konstrukcji.

Jaki smartfon zapewnia dobre zdjęcia?

Producenci robią co mogą, by przekonać nas do swojej wizji. Widać przy tym dość jednoznacznie, że różne firmy obrały zupełnie inne ścieżki rozwoju. Po raz pierwszy od wielu lat mamy tak duży rozłam w fotografii mobilnej. Mimo tego, że na pierwszy rzut oka urządzenia wielu producentów są niemal identyczne.

Wiele wskazuje na to, że Xiaomi zdecydowało się postawić na rozdzielczość matrycy wyrażonej w Mpix. Nikogo nie dziwią 64 Mpix obiektywy w średniakach, a nawet 108 Mpix moduły, jakie firma także implementuje w wielu swoich urządzeniach.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na drugim biegunie można wskazać na Samsunga czyn Apple. Ci producenci stawiają raczej na software. Zarówno iPhone 13, jak i “budżetowy flagowiec”, czyli Galaxy S20 FE stawiają na obiektywy 12 Mpix. Widać więc tutaj ogromny kontrast. 

O czym pamiętać wybierając smartfon foto na 2021 rok?

Na pewno trzeba spojrzeć na to, jaką światłosiłą może pochwalić się kamera główna. Jeśli f/ wynosi 1.6 i mniej, to w zdecydowanej większości przypadków będzie to oznaczać, że telefon dobrze poradzi sobie też w nieco gorszym świetle, na przykład pod wieczór.

Wydaje się, że na obecnym etapie rozwoju technologii użytkowych, idealny zestaw składa się z trzech matryc: głównej, pomocniczej z szerokim kątem i pomocniczej z czujnikiem makro. To bardzo popularny zestaw. Jeśli chcemy kupić telefon z takim właśnie zestawem, przygotujmy się na wydatek zbliżony do 1500 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!