Domeny z drugiej ręki: czy to ma sens?

Nie jest prawdą, że jedyna okazja na zakup domeny to rejestracja nowego adresu, który kupujemy na jednym z portali, który współpracuje z NASK. Prężnie rozwija się też rynek domen “z drugiej ręki”. Co trzeba o nich wiedzieć?

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 sierpnia 2021

W jaki sposób można odkupić domenę?

Na kilka różnych sposobów. W polskim internecie działają co najmniej trzy duże serwisy, które można określić mianem portali aukcyjnych dla domen. Każdy z nich działa w inny sposób, jednak wspólnym mianownikiem jest oczywiście to, że możemy odkupić czyjś adres. 

Takie serwisy często dają też możliwość wykonania prostej analizy takiej domeny. Chodzi tutaj o profil linków, jakie w toku użytkowania zdołał zgromadzić ten adres, gdy jeszcze poprzedni właściciel tworzył serwis pod adresem, jaki teraz odsprzedaje. 

Warto pamiętać o tym, że nie każdy bogaty profil linków działa na naszą korzyść. Jeśli wcześniej pod danym adresem stał na przykład nielegalny serwis bukmacherski czy strona XXX, to profil linków raczej może przysporzyć nam więcej problemów niż korzyści.

Zawsze warto patrzeć też na to, czy serwis nie został dodany na czarną listę w Google. Jeśli tak się stało — na przykład za sprawą rozsyłania SPAMu z danej domeny — to nawet jeśli profil linków wygląda obiecująco, to taka strona ma raczej niewielką wartość. Proces jej pozycjonowania wydłuży się, bo na początku trzeba ubiegać się o zdjęcie domeny z czarnej listy Google. 

Czasem zdarza się też, że można odkupić domenę w nieco prostszy sposób: kontaktując się z jej właścicielem i negocjując cenę bez angażowania w cały proces portalu pośredniczącego. Warto jednak poradzić się eksperta, który podpowie nam, czy cena, jakiej żąda sprzedający nie jest za wysoka. 

Ile kosztuje dobra domena z drugiej ręki?

Jeśli serwis ma obiecujący profil linków, a na dodatek ciekawy, krótki adres, który składa się na przykład z zaledwie trzech czy czterech znaków, to cena może przekraczać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. A zatem, domena może kosztować tyle, co dobry samochód klasy średniej.

Jak zarządzać linią produkcyjną?Jak zarządzać linią produkcyjną?Anna Malinowska

Oczywiście im gorszy profil linków, gorsza historia i reputacja strony w Google czy dłuższa nazwa domeny, tym cena będzie niższa. Bez trudu można kupić ciekawe, dobrze rokujące domeny za kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze będą one idealnie pasować do profilu naszej działalności.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Trudno, aby firma z branży produkcji złączek i węży pożarniczych nagle zaczęła występować pod nazwą powiązaną na przykład z usługami fryzjerskimi czy nazwą, która wzbudza skojarzenia ze światem piłki nożnej. Musimy pamiętać o kluczowej roli naszego profilu działalności.

Nie stać mnie na zakup domeny z drugiej ręki. Co mogę zrobić?

Nie każdy ma kilkadziesiąt tysięcy złotych, by nagle stać się posiadaczem świetnego, atrakcyjnego adresu. Właściciele tych domen zdają sobie z tego sprawę i coraz częściej zakładają tak zwane opcje, czyli pozwalają na wydzierżawienie takiej domeny za stałą opłatą miesięczną. To ciekawa alternatywa, jednak trzeba pamiętać o tym, że w tym wariancie nie jesteśmy właścicielami domeny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!