Integrated Vehicle Health Management. Przyszłość w diagnostyce pojazdów

Zastanawiałeś się kiedyś, czy możliwe jest precyzyjne monitorowanie komponentów i parametrów pojazdu w czasie rzeczywistym? Integrated Vehicle Health Management to zaawansowana technologia, która oferuje kompleksowe podejście do oceny i zarządzania kondycją środków transportu, zwiększając poziom ich bezpieczeństwa, niezawodności czy optymalizacji kosztów. Sprawdź, na czym polega IVHM oraz jak tworzy się tego typu rozwiązania.

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 5 lutego 2024

Czym jest Integrated Vehicle Health Management?

IVHM to technologia stosowana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, morskim, a nawet kosmicznym. Dzięki niej można skutecznie i precyzyjnie badać różne aspekty stanu czy wydajności pojazdów. IVHM aktywnie wspomaga takie procesy jak diagnostyka stanu środka komunikacji, zarządzanie flotą, integracja pojazdu z urządzeniami mobilnymi czy analiza i raportowanie. Dzięki niej można m.in. monitorować kondycję kluczowych komponentów pojazdu (silnik, skrzynia biegów, hamulce, poziom płynów itd.), wykrywać potencjalne usterki, odbierać informacje dotyczące wymaganych konserwacji pojazdu, automatycznie powiadamiać służby ratunkowe w razie wypadku czy zbierać i przetwarzać dane dotyczące wydajności i użytkowania samochodu. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym.

Jak działa IVHM?

Technologia IVHM działa za sprawą szeregu rozwiązań, które są implementowane do pojazdu i funkcjonują jako integralna całość. Wykorzystuje się w niej m.in. sieci sensorów umiejscowionych w różnych partiach środka komunikacji. Mogą to być np. akceleratory, czujniki ciśnienia, temperatury, prędkości itp.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dane zgromadzone przez sensory są zbierane i przetwarzane za pomocą zaawansowanych algorytmów i technik analizy. System porównuje je z wartościami bazowymi i historycznymi, weryfikując potencjalne problemy i zagrożenia dotyczące stanu technicznego, wydajności czy pozycji pojazdu. W razie potrzeby do użytkownika jest odpowiednia przesyłana informacja. Może on ją odebrać np. za pośrednictwem aplikacji do zarządzania flotą lub zintegrowaną z konkretnym wehikułem. IVHM może informować np. o zużyciu jakiegoś elementu, potrzebie przeprowadzenia badań serwisowych, zwiększonym zużyciu płynów czy zniknięciu samochodu z wyznaczonej trasy.

Jak tworzyć systemy Integrated Vehicle Health Management?

Jak już wspomnieliśmy, technologia IVHM wspiera wiele gałęzi przemysłu, od motoryzacji po astronomię. Tworzenie takich rozwiązań jest złożonym procesem, wymagającym wstępnej analizy potrzeb oraz kooperacji różnych dziedzin technologii czy inżynierii. Składa się na niego zarówno tworzenie złożonych konstrukcji fizycznych, jak i dostarczanie zintegrowanego z nimi oprogramowania umożliwiającego monitorowanie, analizowanie i przesyłanie danych w czasie rzeczywistym. 

W pracę nad systemami IVHM zaangażowane są całe zespoły inżynierów i programistów. Światowym liderem w dostarczaniu takich technologii jest GlobalLogic. Firma współpracuje z ekspertami największych koncernów motoryzacyjnych, a także dysponuje zespołem wykwalifikowanych specjalistów, którzy są jednocześnie pasjonatami nowych technologii. Jeśli chcesz tworzyć innowacje z zakresu IVHM, pracując w firmie, która na pierwszym miejscu stawia dobro i rozwój swoich pracowników, to koniecznie zapoznaj się z ofertą rekrutacyjną GlobalLogic.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!