Inteligentne oświetlenie – na co zwracać uwagę?

Coraz więcej Polaków chciałoby wdrożyć w swoich domach elementy smart home. Sprzętów tego typu przybywa na rynku niemal w tempie wykładniczym. Już dziś można kupić sporo inteligentnych urządzeń, które mogą zwiększyć nasz poziom komfortu. Jednym z najpopularniejszych gadżetów tego typu jest inteligentne oświetlenie. Na co warto zwracać uwagę przed zakupem?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 marca 2021

Na co zwracać uwagę wybierając inteligentne oświetlenie?

Absolutnie kluczową rolę odgrywa ekosystem. Na dziś dzień można kupić inteligentne oświetlenie od wielu renomowanych firm, które produkują też tradycyjne żarówki, które są pozbawione funkcji smart. Niestety, ale zwykle trudno jest połączyć ze sobą urządzenia od różnych producentów.

O wiele rozsądniejszą opcją jest dokładne przeanalizowanie oferty i wybranie dla siebie tego producenta, który w danej chwili najbardziej nas przekonuje. Pamiętajmy, aby patrzeć nie tylko na cenę produktu, ale i na wsparcie funkcji smart.

Warto wybrać zwłaszcza tę firmę, która zapewnia rozbudowaną, wysoko ocenianą przez społeczność, funkcjonalność. Upewnijmy się też wcześniej, że oprogramowanie jest dostępne na urządzenie, jakie posiadamy. Nie są to częste sytuacje, ale niektórzy producenci nie oferują swoich aplikacji na przykład na ekosystem od Apple lub Google.

Dobrą praktyką jest też sprawdzenie, czy wybrana firma ma inteligentne żarówki, które są kompatybilne ze zbiorczymi systemami zarządzania domem, a więc na przykład z Google Home oraz Alexą. Umożliwi to zarządzanie nimi z poziomu asystentów, na przykład wydając im polecenia głosowe.

Jakie są rodzaje inteligentnych żarówek?

Mamy dwie główne kategorie produktów tego typu. Różnią się one względem siebie specyfiką emisji światła. Niektóre żarówki mogą świecić tylko tradycyjnym światłem białym, a inne to tak zwane urządzenia RGB, które dzięki ustawieniom z poziomu aplikacji mogą na przykład rozświetlić pokój na żółto czy czerwono.

Pamiętajmy też o tym, aby wybrać taki produkt, który daje możliwość dokładnego dopasowania temperatury barwowej do naszych oczekiwań. Inteligentna żarówka czasem może świecić z temperaturą ledwie dwóch tysięcy Kalwinów, a kiedy indziej może być o wiele jaśniejsza, osiągając na przykład 5K Kalwinów. Im większa wartość, tym “bardziej białe” będzie oświetlenie w naszym domu lub mieszkaniu.

Ma to duże znaczenie dla naszego cyklu aktywności dobowej. Inne światło jest dla nas przyjazne rano lub gdy chcemy czytać książkę, a inne gdy pracujemy i musimy się skupić. Inteligentne oświetlenie daje możliwość płynnego nawigowania temperaturą barwową z poziomu aplikacji. To ogromne ułatwienie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ile kosztują inteligentne żarówki?

Na szczęście nie są one zbyt drogie. Ciekawe urządzenia od renomowanych producentów można kupić już za parędziesiąt złotych. Można zainwestować zarówno w ekosystem, jak i opiera się na połączeniu WiFi, oraz na taki, gdzie nadrzędną rolę odgrywa mostek komunikacyjny.

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przyjmuje się, że w niewielkich pomieszczeniach w pełni wystarczy tradycyjna, LED-owa inteligentna żarówka, która wykorzystuje sieć WiFi. Pamiętajmy też o tym, że urządzenia tego typu można kupić w różnych wersjach, nie tylko na gwint E27, który jest w Polsce niezwykle popularny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!