Internet socjalny za 19 euro jako sposób walki z wykluczeniem cyfrowym

Belgijski rząd zdecydował o wprowadzeniu internetu socjalnego za 19 euro miesięcznie – informuje branżowy portal Telko.in. Ma być to rozwiązanie przeznaczone dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2022

Internet socjalny za 19 euro

Jak informuje branżowy portal Telko.in rząd w Brukseli podpisał porozumienie z operatorami telekomunikacyjnymi w sprawie internetu socjalnego. Chodzi o rozwiązanie, z którego będą mogły skorzystać osoby pogrążone w problemach ekonomicznych i nie stać ich na skorzystanie z rynkowych ofert internetu. Taki stan rzeczy może spowodować, że oprócz kłopotów finansowych, dojdzie dodatkowy problem dla tych konsumentów – wykluczenie cyfrowe. 

Ustalono, że wysokość miesięcznej opłaty w ramach internetu socjalnego wyniesie akceptowalny poziom 19 euro. Dodajmy, że negocjacje w tej sprawie z operatorami trwały kilka miesięcy. 

 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Internet socjalny sposobem na wykluczenie cyfrowe

Według obecnych ocen, ze wspomnianego rozwiązanie będzie mogło skorzystać przeszło 500 tysięcy Belgów. Tych samych, którzy są beneficjentami programu energetycznych taryf socjalnych, czyli opłat za gaz oraz prąd. 

Rozwiązanie to nie wejdzie w życie natychmiast, a dopiero w 2024 roku. Osoby, które spełniają wymogi programu internetu socjalnego otrzymają list, w którym zostaną poinformowani o możliwości zmiany dotychczasowego abonamentu internetowego, na specjalne rozwiązanie skierowane dla najuboższych konsumentów. 

Ograniczenia internetu socjalnego

Rząd Belgii zdecydował, że w ramach oferty socjalnej, telekomy będą musiały zaoferować uprawnionym co najmniej 150 GB transferu danych w skali miesiąca z prędkością na poziomie co najmniej 30 Mb/s. Progi technologiczne został ustalony w taki sposób, by internauci korzystający z tej oferty mogli swobodnie korzystać z sieci, w tym z wideokonferencji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!