iPad w firmie: czy to ma sens?

Apple to firma, która bardzo ciekawie rozwinęła cały ekosystem swoich urządzeń. Na dziś dzień można kupić między innymi laptopa, telefon czy komputer z logo nadgryzionego jabłka. Jest też tablet, czyli iPad. Tylko czy warto go kupować?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Czy iPad może sprawdzić się w firmie?

Tu zdania zawsze będą bardzo mocno podzielone. Co do zasady są to urządzenia, które kontrolują niespełna 2-3% rynku, więc raczej trudno określić je mianem popularnych. Co warto podkreślić, nie chodzi tu nawet o cenę tych sprzętów.

Za dobrej jakości tablet z Androidem zapłacimy około dwóch tysięcy złotych. Jeśli mowa o ekosystemie Apple, to ciekawy iPad, który ma przekątną zbliżoną do 11-12 cali, uszczupli stan naszego konta o nieco ponad trzy tysiące złotych.

Warto jednak pamiętać o tym, że w tej cenie dostajemy samo urządzenie, bez dedykowanej klawiatury, którą musimy sobie dokupić. Różnice w cenie między poszczególnymi klawiaturami do iPadów są dość znaczące. Ceny wahają się od 400 do nawet 1500 złotych. Wszystko zależy od tego, na jaką wersję akcesorium się zdecydujemy.

Pokazuje to dość dobitnie, że inwestycja w tablet (mówiąc stricte o samym głównym module urządzenia) to jedynie początek wydatków. Ma to duże znaczenie choćby z tego względu, że tablety — tak samo, jak smartfony — uchodzą za urządzenia przeznaczone raczej do konsumpcji treści, czyli na przykład do surfowania po internecie czy oglądania materiałów VOD.

Jakie przewagi ma tablet nad laptopem?

Nie ma ich zbyt wiele, jednak na pewno warto wskazać na mobilność. Na rynku bardzo trudno o laptopa, który waży mniej niż kilogram. Budżetowe urządzenia o wiele częściej mają bliżej do progu trzech czy nawet pięciu kilogramów, co może już powodować pewien dyskomfort.

Linux Foundation wprowadza SigstoreLinux Foundation wprowadza SigstoreJan Wróblewski

Większość tabletów waży około 300-400 gramów, a więc nieporównywalnie mniej niż nawet najlżejszy laptop dostępny na rynku. Jest to atut, który na pewno docenią przedstawicielki płci pięknej. W damskiej torebce o wiele prościej będzie schować tablet z dedykowaną klawiaturą niż choćby najmniejszego laptopa. Warto o tym pamiętać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Można też wskazać na ogromne zaplecze multimedialne. Wszystkie aplikacje dostępne w App Store na pewno będą na naszym urządzeniu działać. W przeciwnym razie nie dałoby się ich zainstalować. Tradycyjne laptopy mogłyby dawać złudne nadzieje co do tego, że dane narzędzie będzie działać płynnie i dopiero po czasie okazywałoby się, że interesujący nas program pracuje tak wolno, że wręcz uniemożliwia wykonanie podstawowych działań.

Czy iPad w firmie może mieć sens?

W niektórych rodzajach działalności na pewno sprawdzą się całkiem dobrze. Można tu wskazać na szeroko rozumianą kreację, czyli na przykład na branżę mediów społecznościowych czy PR-u. Wątpliwe, aby były to urządzenia, z którymi dobrze będzie się pracowało na przykład programistom czy architektom.

Wiele wskazuje na to, że nową jakość w ten segment rynku może tchnąć procesor Apple M1, który jest już obecny na rynku i można go odnaleźć na przykład w tegorocznym iPadzie Pro. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość i zaczekać, aż do nowej architektury zaproponowanej przez Apple odniosą się wszyscy liczący się wydawcy oprogramowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!