Jak optymalizować stronę internetową?

Nawet jeśli mamy duży budżet i najlepszych redaktorów, to nie oznacza to, że nasz serwis będzie odpowiednio zoptymalizowany. Warto znać kilka prostych sztuczek, dzięki którym możemy uczynić naszą stronę lepszą. Jak skutecznie zoptymalizować stronę internetową?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 maja 2021

Optymalizacja stron a SEO

Czy SEO, czyli optymalizację serwisu pod wyszukiwarkę Google, można uznać za działania, które przyczynią się do lepszego prezentowania strony i jej działania? Tak, zdecydowanie. Internet zmienia się niezwykle szybko. Standardy W3C czy Cache Compatibility już dawno zostały zastąpione przez nowsze rozwiązania.

Obecnie bardzo dużą rolę odgrywa zasada Mobile First, jaką wdrożyło Google w okolicach 2015 roku. Co ją wyróżnia? Google wyszło z bardzo prostego, a zarazem pragmatycznego założenia: skoro zdecydowana większość ruchu — za sprawą smartfonów — odbywa się z urządzeń mobilnych, strony muszą wyświetlać się w jak najlepszej jakości nie tylko na dużym ekranie (komputery PC, laptopy), ale i na smartfonach czy tabletach.

Zarówno treść, jak i menu. Roboty Google sprawdzają, czy serwis jest zgodny z zasadami Mobile First, a jeśli wszystko jest w porządku, to strona zyskuje więcej punktów w rankingu Google, co zwiększa szanse na wyświetlenie serwisu na lepszych miejscach w wyszukiwarce. 

Optymalizację strony internetowej zacznij od dobrego projektu

Pamiętajmy o tym, że strona, która ma dużo grafik — jeśli jest wykonywana przez osoby, które nie znają się na tworzeniu stron — może być bardzo “ciężka”. To z kolei skutkuje dłuższym czasem ładowania portalu. Nie jest to dobra praktyka. 

O wiele lepiej postawić na czytelne grafiki w formatach, które zajmują niewiele miejsca, dzięki czemu nawet ze smartfona strona wczyta nam się o wiele szybciej. To nie tylko ukłon w stronę użytkowników, ale i w stronę Google. Czas ładowania stron także determinuje nasze miejsce w wynikach wyszukiwania.

Postawmy też na czytelne treści, dobre czcionki, które łatwo poddają się skalowaniu. Byłoby dobrze, gdyby były to zestawy czcionek pochodzące z oficjalnej bazy Google Fonts. Dlaczego to tak ważne? Dzięki temu będą właściwie wyświetlać się nam znaki diakrytyczne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy treści wpływają na optymalizację stron?

Tak, zdecydowanie. Pierwsze wrażenie jest zawsze najważniejsze. Jeśli internauta natrafi na naszą stronę i postanowi się z nią zapoznać, to treść powinna być napisana w taki sposób, by odbiorca poznał potencjalne korzyści, jakie może zapewnić mu nasza firma. 

Treści muszą być napisane językiem korzyści, a także powinny być stworzone w sposób, by były w pełni spójne z zasadami języka polskiego. Nie ma nic gorszego, niż treści, które są napisane z błędami. To jeden z błędów kardynalnych, które mogą szybko pogrzebać nawet najlepszy projekt.

Zawsze warto skorzystać też z usług agencji SEO, która odpowiednio zaplanuje treści, które będą w pełni zgodne zalecanymi frazami kluczowymi czy słowami kluczami. To kolejne skuteczne metody, które zwiększą szansę na sukces naszego przedsięwzięcia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!