Jak sprawdzić czy ktoś ma dostęp do mojego telefonu?

Nagle wyłącza Ci się telefon? Dostajesz dziwne wiadomości SMS? Na Twoim smartfonie pojawiają się aplikacje, których nie zainstalowałeś? To sygnały, że ktoś prawdopodobnie włamał Ci się na telefon.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 9 stycznia 2023

Jak hakerzy mogą się dostać do naszego telefonu?

Czy ktoś dziś sobie wyobraża życie bez telefonu? Chyba nie, ponieważ obecnie to narzędzie to „mini komputer”, z którego wysyłamy maile, nagrywamy lub oglądamy filmy, planujemy dzień, robimy listę zakupów, a nawet się odchudzamy! Przez telefon korzystamy także z Internetu oraz bankowości elektronicznej. Jednym zdaniem, smartfon to urządzenie, gdzie przechowujemy różne dane, potencjalnie interesujące dla hakerów.

Ci do naszych telefonów mogą się dostać dzięki pomocy oprogramowania szpiegującego, które daje im zdalny dostęp do urządzenia oraz poprzez przeniesienie naszego numeru na własną kartę SIM. Popularną metodą „zarażania” smartfonów jest także wysyłanie wiadomości z linkiem, w który wystarczy kliknąć, aby oddać kontrolę nad swoim sprzętem.

SMS-y, by opłacić mandat to kolejny phishing!SMS-y, by opłacić mandat to kolejny phishing!Damian Jemioło

Hakerzy mogą nam również „zaserwować” złośliwe oprogramowanie poprzez publiczną siec Wi-Fi. Aby uniknąć włamania na telefon, warto także sprawdzać, czy reklamy, w które się klika oraz programy, które się pobiera, są z zaufanych źródeł.

Po czym poznać, że ktoś włamał się nam na telefon?

Włamanie się na telefon wbrew pozorom nie jest tak łatwo rozpoznać, ponieważ hakerzy robią to dość subtelnie. Co w takim układzie powinno wzbudzić Twój niepokój? Przede wszystkim spadek prędkości działania. Zhakowany telefon działa wolniej, szybciej się rozładowuje oraz bardziej niż zwykle nagrzewa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto, w naszym telefonie mogą się pojawić dziwne wiadomości oraz aplikacje, których sami nie ściągaliśmy. Złośliwe oprogramowanie może korzystać także z Twoich danych mobilnych oraz powodować, że Twój telefon nagle się wyłącza.

Aparat także może być „ofiarą” hakera

Gdy w smartfonie działa złośliwe oprogramowanie, bardzo często pojawiają się też dziwne okienka z reklamami lub powiadomieniami. Hakerzy mogą przejąć także dostęp do Twojego aparatu. Można to zauważyć poprzez pojawienie się nieznanych zdjęć i filmów w galerii.

Oferty operatorów komórkowych w sam raz na Twój budżetOferty operatorów komórkowych w sam raz na Twój budżetRafał Stępniewski

Czasem faktycznie zdarzy nam się przypadkowo je zrobić, ale gdy takie znaleziska będą częstsze, może to oznaczać, że ktoś ma dostęp do Twojego aparatu. Kolejnym znakiem jest latarka w telefonie, która niekontrolowanie się uruchamia, gdy nie korzystasz z urządzenia.

Jak pozbyć się złośliwego oprogramowania?

Hakera z telefonu można się pozbyć poprzez zmianę haseł, na bardziej skomplikowane, program antywirusowy, który przeskanuje urządzenie i namierzy podejrzane programy i procesy. Korzystaj przy tym z zaufanych źródeł. Warto także usunąć podejrzane aplikacje. Jeśli nie masz takich, usuń te, które zainstalowałeś tuż przed tym, zanim zorientowałeś się, że telefon jest zhakowany.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!