Jak sprawdzić czy połączenie jest szyfrowane?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak zweryfikować, czy twoje połączenie internetowe jest chronione? Jakie znaki mogą cię zapewnić, że twoje dane są bezpiecznie przesyłane? Jakie są najlepsze praktyki, które pozwolą ci zidentyfikować, czy strona, którą odwiedzasz, stosuje odpowiednie zabezpieczenia? Odpowiedzi na te pytania są ważne dla zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa twoich informacji w sieci.

  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 25 kwietnia 2024

Czym jest szyfrowanie połączenia?

Wobec rosnącej cyberprzemocy i licznych ataków hakerskich, bezpieczeństwo naszych danych podczas korzystania z internetu nigdy nie było ważniejsze. Szyfrowanie połączenia to proces kodowania danych wysyłanych między twoją przeglądarką a serwerem internetowym, dzięki czemu trudno je przechwycić lub zrozumieć osobom trzecim. Jest to podstawowa forma ochrony prywatności i bezpieczeństwa w sieci, stosowana przede wszystkim do ochrony danych osobowych i informacji poufnych.

Uporczywy stalking. Jakie są rozwiązania?Uporczywy stalking. Jakie są rozwiązania? Małgorzata Łaziuk

Jak rozpoznać szyfrowane połączenie? Protokół HTTPS

Protokół HTTPS jest podstawowym wskaźnikiem, czy twoje połączenie internetowe jest szyfrowane. Strony używające HTTPS wyświetlają w swoim adresie URL przedrostek „https://” zamiast „http://”. To nie tylko symbol, ale potwierdzenie, że strona korzysta z zaawansowanego protokołu bezpieczeństwa, który szyfruje dane przesyłane między twoim urządzeniem a serwerem. Dzięki temu, informacje, które wysyłasz lub odbierasz, są chronione przed nieautoryzowanym dostępem. Wprowadzenie HTTPS jako standardu dla większości stron internetowych znacznie zwiększyło bezpieczeństwo użytkowników internetu, zapewniając ochronę prywatności i integralności przesyłanych danych.Zamek bezpieczeństwa

Wiele przeglądarek internetowych wyświetla ikonę zamka na pasku adresu obok URL, co także wskazuje na aktywne szyfrowanie. Kliknięcie na ikonę zamka często wyświetla dodatkowe informacje o certyfikacie bezpieczeństwa strony, co umożliwia weryfikację, czy połączenie jest rzeczywiście bezpieczne.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Meta LIama od Zuckerberga. Co to?Meta LIama od Zuckerberga. Co to?Joanna Gościńska

Certyfikaty SSL/TLS

Certyfikat SSL/TLS to cyfrowy dokument, który potwierdza tożsamość strony internetowej i zawiera klucz publiczny niezbędny do nawiązania szyfrowanego połączenia. Przeglądanie szczegółów certyfikatu, takich jak wydawca i okres ważności, może dostarczyć dodatkowych informacji na temat bezpieczeństwa strony.

Na czym polega MDM?Na czym polega MDM? Katarzyna Leszczak

Zrozumienie, jak sprawdzić, czy połączenie jest szyfrowane, to kluczowy krok w ochronie twoich danych w sieci. Korzystając z powyższych metod, możesz łatwiej identyfikować i unikać niebezpiecznych witryn, co jest istotne w utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa cyfrowego. Pamiętaj, aby zawsze szukać https i zamka bezpieczeństwa, a także badać certyfikaty SSL/TLS podczas odwiedzania nowych lub podejrzanych stron internetowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!