Jak wydłużyć żywotność baterii w smartfonie?

Choć baterie w smartfonach wytrzymują coraz dłużej bez ładowania, warto wiedzieć w jaki sposób wydłużyć ich żywotność.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 sierpnia 2022

Nie tylko wygląd, funkcjonalność czy cena to elementy decydujące o tym jaki smartfon wybieramy. Dla użytkowników ważne staje się dziś to ile wytrzyma bateria. Warto wiedzieć, że są sposoby, które sprawią by czas pracy telefonu na jednym ładowaniu był zdecydowanie dłuższy. Prezentujemy kilka z nich.

Automatyczne ustawienie jasności ekranu

Na żywność baterii wpływa przede wszystkim jasność ekranu. Co zrozumiałe, im jaśniejszy ekran, tym szybsze zużycie baterii. Jeśli więc zamiast ustawiać jasność na maksa, używał będziesz średniej jasności ekranu, bateria będzie „trzymała” zdecydowanie dłużej. Na dodatek skorzystają na tym oczy użytkownika. Część telefonów pozwala ustawić automatyczne dopasowanie jasności ekranu do zewnętrznego oświetlenia. Gdy jesteśmy w pomieszczeniu, jasność ekranu się zmniejsza. W przypadku używania telefonu na zewnętrz, w warunkach bardzo słonecznych, jasność bardzo mocno się zwiększa.

Firma Cisco przyznaje, że została zhakowanaFirma Cisco przyznaje, że została zhakowanaAnna Malinowska

Tryb oszczędzania baterii

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli nie masz zamiaru użytkować intensywnie swojego telefonu, oszczędność baterii może dać włączenie trybu samolotowego albo wprost tryb oszczędzania baterii. Gdy ustawimy ten tryb, urządzenie nie będzie wysyłać powiadomień o nowych wiadomościach pocztowych, czy powiadomień poszczególnych aplikacji.

Jak prawidłowo ładować baterię smartfona?

Zasada, o której niewiele osób pamięta dotyczy ładowania baterii. Okazuje się, że nie powinniśmy ładować jej do pełna. Ta zasada dotyczy przede wszystkim smartfonów. Jeśli będziemy ładować je do pełna, szybko zmniejszy się pojemność ogniwa. Według specjalistów lepiej jest często doładowywać baterię do 70-80 proc. niż jednorazowo do pełna.

Internet w telefonie

Sporym „obciążeniem” dla baterii smartfona są dane internetowe. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest skorzystać z Wi-Fi niż z internetu poprzez operatora komórkowego. Gdy nie korzystasz z internetu, najlepiej całkowicie go wyłącz. Baterię smartfona obciąża też ustawienie usługi lokalizacyjnej. Jeśli nie korzystamy – zawsze wyłączamy. Bateria będzie dłużej działała.

Ustawienie trybu ciemnego

Część smartfonów pozwala na ustawienie trybu ciemnego. Takie rozwiązanie można mieć też w wybranych aplikacjach (funkcję taką ma np. Youtube). Badania pokazują, że jeśli przełączymy tryb na ciemny, pobór energii zmniejszy się o prawie 60%.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!