Jak zabezpieczyć transfer plików?

Pobieranie plików na komputer lub telefon to czynność, która dla wielu osób jest wręcz kwintesencją korzystania z sieci. Pobieramy maile od klientów z pracy, a także ściągamy zakupione wcześniej gry z wybranych platform. Bardzo ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo tych danych. Jak umiejętnie zabezpieczyć transfer plików?

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Jak bezpiecznie ściągać pliki na komputer?

Na pewno warto zdecydować się na korzystanie tylko z oficjalnych serwisów. Korzystanie ze stron o wątpliwej renomie, czyli na przykład takich, które nie mają wdrożonego certyfikatu SSL lub kuszą nas możliwością pobrania płatnego oprogramowania całkowicie za darmo to nie jest dobry pomysł.

Często zdarza się, że w prezencie zamiast wymarzonego oprogramowania dostaniemy złośliwego wirusa, który może pozbawić nas dostępu do komputera lub wykradnie nasze dane, co w skrajnych sytuacjach może się skończyć nawet kradzieżą pieniędzy z naszego konta. 

Zasada ta dotyczy zarówno smartfonów, jak i komputerów PC. Użytkownicy telefonów z Androidem mają do swojej dyspozycji Sklep Play, a posiadacze iPhonea mogą korzystać z AppStore. Jeśli pobieramy oprogramowanie na Windowsa, upewnijmy się, że pochodzi ono od producenta lub z autoryzowanej platformy.

Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską?Jak bezpiecznie przekazywać dane osobowe poza Unię Europejską? Rafał Stępniewski

Jak bezpiecznie pobierać pliki z poczty e-mail?

Pamiętajmy też, że takim samym plikiem jest zwykły załącznik e-maila. Coraz więcej klientów webowych przed pobraniem pliku daje nam możliwość jego podglądu. To bardzo duży atut, który w niektórych sytuacjach może nas uchronić przed poważnymi problemami.

Jeśli korespondencja pochodzi od osoby, którą znamy, to nie powinno nas to zwolnić z zachowania czujności. Często zdarza się, że hakerzy wykorzystują właśnie naszych znajomych jako pośredników, by sprzedać nam złośliwy software.

Szczególną uwagę warto zwrócić na pliki spakowane, czyli na przykład takie, które znajdują się w formacie.tar.gz,.zip czy.rar. Większość oprogramowania antywirusowego po stronie naszego dostawcy poczty e-mail nie radzi sobie zbyt dobrze ze skanowaniem spakowanych tak plików, co stwarza dla użytkownika pewne niebezpieczeństwo.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Bezpieczeństwo transferu danych na komputer

Warto zwrócić też dużą uwagę na to, skąd pobieramy ważne dla nas pliki. Jeśli korzystamy z niezabezpieczonej, publicznej sieci WiFi, to trzeba liczyć się z tym, że nasze hasło i login mogą zostać podejrzane przez cyberprzestępców. Może to skutkować odgadnięciem przez nich na przykład hasła do naszego maila, serwisów społecznościowych czy bankowości.

O wiele lepiej skorzystać z samodzielnie wygenerowanego z telefonu komórkowego hotspotu WiFi, który będzie zabezpieczony hasłem. Znacznie zmniejsza to ryzyko utraty ważnych danych. Pamiętajmy też o tym, by nie podawać ważnych informacji w publicznie dostępnych kafejkach internetowych, zwłaszcza gdy jesteśmy na urlopie.

O wiele lepiej poświęcić nieco pieniędzy i zalogować się ze swojego smartfona i z łączności operatorskiej. Może to uchronić nas przed wieloma problemami, które byłoby ciężko naprawić, gdy jesteśmy poza granicami kraju.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!