Jaki antywirus wybrać w 2023 roku?

Pomimo faktu, że Internet stał się w ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie bezpieczniejszym i bardziej przewidywalnym miejscem, krążenie po sieci bez odpowiedniego zestawu zabezpieczeń jest w dalszym ciągu bardzo złym pomysłem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które posiadają na dyskach swoich urządzeń cenne dane, czy też np. pracowników firm, których urządzenia mogą posłużyć cyberprzestępcom jako swoista furtka do niezwykle cennych danych wrażliwych. Na szczęście specjaliści od sieciowego bezpieczeństwa nie ustają w analizowaniu kolejnych zagrożeń oraz tworzeniu cyfrowych rozwiązań zapewniających przed nimi ochronę.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 23 stycznia 2023

Jaki więc antywirus można wybrać w 2023 roku? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż większość z dostępnych i cenionych programów charakteryzuje się podobnymi funkcjami, skupiającymi się na ochronie przed atakami z sieci w postaci wirusów, malware czy ransomware. Producenci starają się więc wyróżnić spośród konkurencji, stawiając na unikatowe rozwiązania, czy skupiając się na określonym obszarze działalności zabezpieczeń sieciowych. Świadomość właśnie tych charakterystycznych cech poszczególnych antywirusów może być kluczem do udanego wyboru w tej dziedzinie.

Ochrona antywirusowa na bazie uczenia maszynowego

Potrzebny ci antywirus, który nie obciąży zbytnio systemu twojego urządzenia? Dobrym wyborem może być zatem ESET Antywirus. To nowoczesne, rozwijane od wielu lat rozwiązanie, dostępne w wariantach przystosowanych do ochrony pojedynczego użytkownika, małych i dużych firm, czy też całych korporacji. Niezależnie od wybranego wariantu, wszyscy użytkownicy mogą liczyć na minimalną integrację w pracę systemu, generującą wspominane już praktycznie znikome obciążenie urządzenia. “Lekkość pracy” to nie jedyna zaleta, jaką ma oprogramowanie marki ESET: warto mieć też na uwadze integrację uczenia maszynowego. Technologia ta pozwala programowi nieustannie rozwijać swoją bazę danych oraz umiejętności powstrzymywania złośliwego oprogramowania. ESET Antywirus to zatem oprogramowanie, które szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom najnowocześniejszych technologii.

AVAST — kiedy warto postawić na sprawdzone rozwiązanie!

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

AVAST Antywirus to oprogramowanie szczególnie popularne wśród osób poszukujących darmowego softu. Podstawowe funkcje AVAST poradzą sobie z najprostszymi zagrożeniami, jeżeli jednak poszukujesz naprawdę silnego rozwiązania, zainwestuj w wersję płatną Premium. Taka inwestycja zapewni ci ochronę nie tylko podczas korzystania z domowej sieci, ale i także przy podłączaniu się do różnych sieci Wi-Fi. Antywirus AVAST sprawdza każdorazowo wszystkie połączenia z zewnętrznymi urządzeniami czy też adresami internetowymi. Jeżeli tylko wykryje podejrzane zachowania w sieci (np. gdy strona sklepu próbuje przekierować cię do niezabezpieczonego połączenia), ostrzega użytkownika i przerzuca go z powrotem w bezpieczny zakątek internetu. AVAST z powodzeniem może być wykorzystywany do chronienia stacjonarnych komputerów, jak i urządzeń mobilnych takich jak smartfony czy tablety.

Ochrona w Dark Webie

W zasadzie żaden tekst o antywirusach nie może obyć się bez wzmianki o antywirus Norton. To bezsprzecznie jeden z najpopularniejszych programów antywirusowych, nieustannie pozostający na topie wśród rozwiązań do zabezpieczeń w sieci. Antywirus Norton może szczycić się popularnością nie bez powodu — to sprawdzone narzędzie, które skutecznie chroni przed najróżniejszymi zagrożeniami. Tym, czym jednak szczególnie chwalą się specjaliści z Norton, jest tzw. ochrona w Dark Webie. Algorytmy Norton nieustannie przeszukują mroczne zakątki Dark Webu oraz wszelkiego rodzaju prywatne fora w poszukiwaniu twoich danych osobowych. Jeżeli więc dojdzie do jakiegoś przecieku, będziesz o tym natychmiast poinformowany. Zastanawiasz się, jaki wybrać antywirus w 2023 roku i szczególnie interesuje cię kwestia prywatności? Najlepsze programy antywirusowe znajdziesz w Soft360, oferującym między innymi programy marki Norton, które mogą być swoistym strzałem w dziesiątkę.

Sprawdź swój poziom bezpieczeństwa

Antywirus McAfee to kolejny przykład oprogramowania cieszącego się ogromną popularnością. Co specjaliści z McAfee mają do zaoferowania poza szerokim zakresem funkcji chroniącym przed wirusami, malware czy ransomware dostępnymi w wariancie płatnym? Unikatowym rozwiązaniem opatentowanym przez McAfee jest funkcja Protection Score, czyli ocena ogólnego poziomu zabezpieczenia wszystkich aspektów twoich urządzeń. Oprogramowanie to nie tylko informuje o poziomie bezpieczeństwa, ale i też podpowiada, w jaki sposób można lepiej chronić się przed cyberatakami. Jest to istotne, zwłaszcza że nawet najlepszy antywirus będzie bezradny, jeżeli użytkownik nie będzie zachowywał choćby podstawowych zasad bezpieczeństwa (czy to z powodu niewiedzy, czy niedbałości). 

Gdy prywatność jest najważniejsza

Następną pozycją na liście oprogramowania mogącego zainteresować użytkownika zastanawiającego się nad pytaniem, jaki antywirus wybrać w 2023 roku jest Kapersky Antywirus. To solidne rozwiązanie, sprawdzające się zarówno przy ochronie komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Kaspersky może zainteresować zwłaszcza osoby chcące postawić na wysoki poziom szyfrowania wszystkich połączeń — specjaliści z Kaspersky chwalą się, że ich szyfrowanie osiąga poziom zabezpieczeń stosowanych przez międzynarodowe banki, jest to zatem bardzo wysoko ustawiona poprzeczka. To też kolejne narzędzie stawiające na rozbudowaną ochronę prywatności, dzięki takim rozwiązaniom jak funkcja blokady programów gromadzących dane na temat twojej działalności w sieci czy też blokady kamery. Inne przydatne rozwiązanie w kwestii prywatności to menadżer haseł, przydatny zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy mam konta na licznych platformach subskrybenckich.

Ochroń i przyspiesz swój komputer

Potrzebne ci narzędzie o naprawdę rozbudowanym zakresie funkcji? Sprawdź więc co do zaoferowania ma Antywirus AVG. To swoisty moloch wśród antywirusów, którego funkcjonalność wykracza poza ochronę przed zagrożeniami w sieci. Z zadaniem tym radzi sobie zresztą doskonale: ransmoware, malware czy antywirusy są szybko wykrywane i eliminowane zwłaszcza w przypadku płatnych licencji AVG. Program ten jednak można też z powodzeniem wykorzystać do przyspieszenia pracy komputera: funkcja optymalizacji pracy systemu może przyspieszyć jego działanie nawet o 30%, a proces uruchamiania o 79%. AVG to też dobry wybór, gdy zależy ci na znalezieniu dodatkowego miejsca na dysku, bowiem program ten oferuje takie opcje jak funkcja wyszukiwania duplikatów zdjęć, co pozwala pozbyć się niepotrzebnych plików, bezsensownie zajmujących cenne megabajty. Z AVG też skorzystasz, gdy zechcesz dotrzeć do zakątków Internetu, których normalnie nie możesz oglądać ze względu na blokadę geograficzną — algorytmy AVG potrafią ominąć te ograniczenia. To tylko kilka przykładów dodatkowych funkcji, można więc pokusić się o stwierdzenie, że jest to swoisty wielozadaniowy scyzoryk wśród oprogramowania antywirusowego. 

Maksymalna prostota obsługi

Jaki antywirus wybrać w 2023 roku, jeśli zależy ci na klasycznych i popularnych rozwiązaniach, możesz postawić na marki takie jak antywirus AVAST czy McAfee. Jeżeli wybierasz antywirus, poszukując niestandardowych dodatkowych funkcji, zainteresować cię może antywirus AVG z opcją przyspieszania systemu, czy też Norton z ochroną w Dark Webie bądź McAfee pozwalający ci sprawdzić twój poziom zabezpieczeń sieciowych. Z kolei, gdy celujesz w rozwiązanie lekkie i poręczne (ale w dalszym ciągu skuteczne), dobrym wyborem może być ESET ze wsparciem dla uczenia maszynowego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!