Jaki aparat powinien mieć smartfon w 2021 roku?

Rynek urządzeń mobilnych rozwija się bardzo szybko. Przy tak dużej liczbie smartfonów na rynku, wybór jednego z nich to prawdziwe wyzwanie. Oprócz sprzętu musisz zdecydować się na oprogramowanie, które działa na urządzeniu. Jakie cechy powinien spełniać idealny telefon?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Jak podejść do decyzji o wyborze smartfona?

Jest to bardzo osobista decyzja, która może się zmienić z dnia na dzień. Paradoksalnie, nie każdy telefon z najwyższej półki cenowej zapewni nam idealny aparat, który zawsze będzie w stanie wygenerować świetnej jakości zdjęcia. Czasem wystarczy zwykły telefon ze średniej półki cenowej.

W zdecydowanej większości, obecne na rynku smartfony potrafią robić świetne zdjęcia. W rzeczywistości często okazuje się, że radzą sobie lepiej niż tradycyjny aparat. Atutem jest też to, że telefon zawsze mamy przy sobie i nie musimy nosić ze sobą kilku urządzeń, w tym smartfona oraz tradycyjnego aparatu.

Zdania o tym, który telefon radzi sobie najlepiej, są podzielone. Wiele osób zachwyca się optyką, która ma ponad 100 Mpix. Z drugiej strony nie brakuje też tradycjonalistów, którzy twierdzą, że moduł 12 Mpix lub 24 Mpix w pełni wystarczy. Gdzie leży prawda? Jak to zwykle bywa, pośrodku.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła ogromna zmiana w tym aspekcie projektowania telefonów komórkowych. Producenci zainwestowali w aparaty z dwoma (a nawet trzema i czterema) obiektywami, które pozwalają im zaoferować ostrzejsze zdjęcia, które wykorzystują drugi obiektyw, by zapewnić jeszcze wyższą jakość generowanych fotografii.

Jakie podzespoły powinien mieć dobry moduł aparatu w 2021 roku?

Bez wątpienia warto spojrzeć na ilość obiektywów. Czy tego chcemy, czy nie, potrójna, a nawet złożona z czterech matryc, konstrukcja aparatu, to dzisiaj już niemal standard. Takie rozwiązania wdrażają zarówno firmy skupione w obozie Androida, jak i Apple. 

Jak zarządzać linią produkcyjną?Jak zarządzać linią produkcyjną?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dobra matryca składa się więc z tak zwanego modułu głównego, dedykowanego obiektywu z szerokim kątem, a także z aparatem przeznaczonym do głębi oraz makrofotografii. Czasem zdarza się, że aparat do głębi zastępowany jest przez czujnik 3D ToF. 

Kto wykonuje najlepsze aparaty w telefonach komórkowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo- paradoksalnie — gigantyczną rolę odgrywa raczej oprogramowanie. Nawet 124 Mpix kamera główna nie zapewni dobrej jakości fotek, jeśli software za nią nie nadąża. Może wtedy pojawić się ziarnistość lub przekłamania w kolorach.

Pamiętajmy też o tym, że dużą rolę odgrywa wyświetlacz. Jeśli mamy w telefonie matrycę OLED lub AMOLED, to kolory będą idealnie odwzorowane, zwłaszcza czerń. Jeśli jednak wyświetlacz bazuje na matrycy IPS lub starszej generacji LCD, to zdjęcia mogą już wyglądać nieco gorzej.

Sprowadza się to do tego, że czasem najlepszym wyjściem jest udanie się do najbliższego sklepu z elektroniką użytkową i samodzielne sprawdzenie tego, który smartfon zapewnia nam zdjęcia, które w naszej subiektywnej opinii są najważniejsze. Ostatecznie to my będziemy korzystać z tego urządzenia, a nie recenzenci z internetu lub nasi znajomi, którzy gorąco polecają nam jakieś urządzenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!