Jakie są najlepsze programy antywirusowe w 2021 roku?

Jakie oprogramowanie jest najlepsze? Czy dobry antywirus musi być płatny?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 15 kwietnia 2021

Na co należy zwrócić uwagę wybierając antywirusa?

W tym tekście postanowiliśmy omówić i porównać najlepsze programy antywirusowe na 2021 rok. Co prawda wszystkie z nich posiadają narzędzia niezbędne do zapewnienia maksymalnej ochrony, różnią się one jednak dodatkowymi funkcjami, ceną i funkcjonalnością. Sprawdź, który z nich może okazać się przydatny w twoim przypadku. Kolejność omawiania poszczególnych programów antywirusowych nie jest formą rankingu. Finalna ocena należy do Ciebie.

 1. Bitdefender

 Pierwszym omawianym antywirusem jest Bitdefender Antivirus Plus, który działa na rynku już od prawie 20 lat. Niejednokrotnie zdobywał wysokie miejsce w rankingach najlepszych dostawców oprogramowania antywirusowego. Obecnie ma on ponad 500 milionów użytkowników (większość z nich korzysta z popularnej darmowej wersji). 

Jakie są plany cenowe w przypadku Bitdefendera?

Jedna z dostępnych opcji premium, jest Bitdefender Antivirus Plus. Jego cena wynosi 76,50 zł rocznie (abonament 3-letni). W jego ramach otrzymasz solidną ochronę komputera z systemem Windows, w tym narzędzia przeciwko złośliwemu oprogramowaniu, oprogramowaniu szpiegującemu, oprogramowaniu reklamowemu, oprogramowaniu ransomware, a nawet VPN.

Inną opcją jest wykupienie pakietu Internet Security, który dodaje kontrolę rodzicielską i firewall (działa tylko w systemie Windows). Jego cena to 117 zł za rok. Bitdefender Total Security oferuje wszystkie główne platformy oraz narzędzie zwane Optymalizatorem urządzeń za 153 zł rocznie. Warto zaznaczyć, że pakiet obejmuje jednocześnie i automatycznie pięć urządzeń, które można zaktualizować do 10, tak jak i inne plany.

Warto wiedzieć, że istnieje również 30-dniowy bezpłatny okres próbny, który niewątpliwie może nam ułatwić podjęcie decyzji co do wyboru antywirusa. 

Jakie funkcje posiada Bitdefender?

Bitdefender to program antywirusowy, który chroni Cię nie tylko podczas surfowanie po sieci i korzystania z bankowości elektronicznej. Inną przydatną funkcją Bitdefender jest niszczarka plików, której możesz użyć do dezintegracji wrażliwych dokumentów.

Ciekawą opcją jest też funkcja (dostępna w planie Internet Security 2021), która pozwala zapobiec przejęciu kamery internetowej przez niepowołane osoby.

Jakie są wady Bitdefendera?

W przypadku, gdy korzystamy ze starego urządzenie, Bitdefender może spowolnić nasz system podczas pracy w tle. Nie zmienia to jednak faktu, że aktywne skanowanie przebiega naprawdę płynnie. Co więcej, niektórzy użytkownicy mogą uznać Bitdefender za nieco skomplikowany, ponieważ liczba dostępnych funkcji jest naprawdę duża.

Podsumowanie Bitdefender

Bitdefender, to program antywirusowy, odważył się pójść pod prąd. Jego twórcy postanowili umieścić większość funkcji w najtańszej wersji, co czyni go idealnym wyborem dla większości użytkowników. Trudno się więc dziwić, że przy tym stosunku jakości do ceny, zajmuje on jedną z czołowych pozycji na rynku programów antywirusowych.

 2. Norton Antivirus

Drugim omawianym  oprogramowaniem, jest antywirus Norton, który po prawie trzech dekadach od premiery, nadal uznawany jest za renomowaną marką w branży antywirusowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być też fakt, iż oferuje on prawdopodobnie najobszerniejszą listę narzędzi cyberbezpieczeństwa. Warto jednak zaznaczyć, że Norton zalicza się do najdroższych pakietów w 2021 roku i nie posiada darmowej wersji.

Jak wyglądają plany cenowe Norton Antivirus?

Najniższa cena jaką musimy zapłacić za produkty Norton 360, zaczyna się od 139,99 zł rocznie (w przypadku planu Standard). W tej cenie Norton zapewni nam kompleksową ochronę dla jednego urządzenia, podstawowe narzędzia ochrony, zaporę ogniową, 10 GB kopii zapasowej w chmurze, VPN i menedżera haseł. Dostępna jest również funkcja SafeCam (tylko Windows) i Dark Web Monitoring, który przy tym pakiecie jest ograniczony tylko do Twojej poczty e-mail.

Za dodatkowe 39,99 zł rocznie możemy otrzymać również funkcje kontroli rodzicielskiej i czasu szkolnego. Mowa tu o rodzinnym planie, który obsługuje maksymalnie pięć urządzeń i nosi nazwę Norton 360 Deluxe. 

Najbogatszą ofertę zawiera plan o nazwie Ultimate Plus, którego koszt to za 1200 zł rocznie (na pierwszy rok i nieograniczoną liczbę urządzeń).

Czego nie znajdziemy w ofercie Norton Antivirus? 

W przypadku Norton Antivirus, na próżno szukać w jego ofercie niszczarki plików, szyfrowania plików czy bezpiecznej przeglądarki.

Podsumowanie Norton Antivirus

Norton 360 zapewnia doskonałą ochronę, nie obciążając jednocześnie urządzenia. Jest łatwy w użyciu, ale jednocześnie zapewnia wiele opcji dla zaawansowanych użytkowników. I chociaż ceny są wysokie, trudno byłoby znaleźć lepszą ofertę przy zakupie wszystkich komponentów pojedynczo.

3. Kaspersky Anti-virus 

Kaspersky cieszy się doskonałą reputacją i zawsze znajduje się na szczycie lub blisko szczytu w niezależnych testach antywirusowych.

Jak wyglądają plany cenowe?

Po raz kolejny funkcje różnią się znacznie w poszczególnych planach cenowych. Najtańszy plan zaczyna się od 120 zł rocznie na 3 komputery z systemem Windows. Oprócz podstawowej ochrony przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem, Kaspersky dodaje filtr phishingowy, funkcje ochrony przed oprogramowaniem ransomware i ochronę sieci.

Przechodząc do pakietu Internet Security, otrzymujemy aplikacje na macOS i Androida oraz kilka nowych funkcji. Obejmują one dwukierunkową zaporę ogniową, 

blokadę kamery internetowej i ochronę płatności o nazwie Bezpieczne pieniądze. Dzięki tej ostatniej funkcji każda strona z płatnościami, ładuje się w zaszyfrowanej przeglądarce Kaspersky, która posiada wbudowaną wirtualną klawiaturę, tym samym chroniąc nas przed hakerami.

Najbogatszą i najdroższą wersją planu, jest Total Security (od 170 zł rocznie), który obejmuje obsługę systemu iOS i opcję uaktualnienia z 5 do 10 jednoczesnych połączeń. Dodatkowo w ramach planu możemy korzystać z funkcji szyfrowania plików, menedżera haseł i kontroli rodzicielskiej. 

W jaki sposób możemy zapłacić?

Za wszystkie dostępne wersje oprogramowania, możemy zapłacić zarówno za pomocą karty bankowej, jak i przez PayPal. Co ciekawe, Kaspersky oferuje nam 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, dzięki której możemy przetestować najdroższy plan i sprawdzić, które funkcje są dla nas najistotniejsze. Warto pamiętać, że istnieje również możliwość, by wypróbować bezpłatną wersję programu, musimy jednak pamiętać, że niestety jest ona oparta na innym oprogramowaniu antywirusowym

Podsumowanie

W ramach podsumowania, warto zaznaczyć, że Kaspersky Anti-Virus to bardzo sprawne i efektywne narzędzie, (nawet w podstawowej wersji). Mimo to nie jest w stanie konkurować zarówno z ceną, jak i liczbą funkcji, które zapewnia jego konkurent, czyli Bitdefender. Co ciekawe, w momencie pisania powyższej recenzji Kaspersky miał najwyższy wynik w testach AV-Test, AV-Comparatives i SE Labs.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

4. McAfee Total Protection

Na czwartej pozycji w naszym zestawieniu, znajduje się McAfee Total Protection. Dla niektórych osób formą ciekawostki może być fakt, iż sam twórca John McAfee nazwał kiedyś swój program antywirusowy „jednym z najgorszych produktów na pieprzonej planecie”. Obecnie ciężko znaleźć potwierdzenie tych słów w rzeczywistości, ponieważ McAfee Total Protection znajduje się na większości list  z najlepszymi programami antywirusowymi.

Jak wyglądają plany cenowe?

To co wyróżnia McAfee Antivirus, na tle konkurencji to możliwość korzystania z programu nie tylko na systemie Windows, ale również macOS, Android i iOS. Należy jednak zaznaczyć, że aplikacje przeznaczone na urządzenia Apple mają mniej funkcji.

Jeśli chodzi o poszczególne plany i ich ceny, to za pojedynczą licencję na dowolne urządzenie będziemy musieli zapłacić 115 zł rocznie. Co ważne, podobnie jak Bitdefender, McAfee oferuje większość dostępnych funkcji już przy podstawowych wersjach programu, natomiast w droższych planach dodaje ich jedynie kilka.

Co obejmuje podstawowy pakiet?

Podstawowy pakiet obejmuje między innymi VPN, menedżera haseł, szyfrowanie i niszczarkę plików. Plan nazywany rodzinnym obejmuje maksymalnie 10 urządzeń i kosztuje 119,99 zł rocznie.

Najbogatszą wersją planu jest McAfee Total Protection Ultimate, za który trzeba zapłacić dwa razy więcej niż w przypadku najlepszego pakietu Bitdefender. Oferuje on jednak możliwość korzystania z nieograniczonej liczby urządzeń, oraz zawiera pełny pakiet zabezpieczający przed kradzieżą tożsamości z dedykowanymi agentami i ubezpieczeniem za milion dolarów.

Jakie formy płatności są akceptowane?

W przypadku McAfee, akceptowane są zarówno karty kredytowe, jak i PayPal. Co ważne, istnieje również 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy, dzięki której jesteśmy w stanie przetestować wszystkie dostępne funkcje.

Warto zaznaczyć, że McAfee Total Protection nie posiada darmowej wersji.

5. ESET NOD32 

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu, zajmuje słowacki produkt, który od kilku lat wiedzie prym w zakresie cyberbezpieczeństwa. ESET NOD32 oferuje nie tylko solidną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, ale jest również obsługiwany na wielu różnych urządzeniach. Co ważne, jego działanie nie sprawia kłopotów związanych z pamięcią, przez co działa płynnie również na słabszych komputerach.

Warto też zaznaczyć, że ESET NOD32, to jeden z nielicznych programów antywirusowych, które rzeczywiście działają w chmurze. Dzięki temu większość problematycznego przetwarzania przenoszona jest na serwery wydawcy. Oznacza to nie tylko mniej pracy dla naszego urządzenia, ale również lepszą wydajność.

Jakie plany są dostępne?

Dla tych osób, które od antywirusa wymagają więcej niż, to co do zaoferowania ma podstawowa ochrona NOD32, stworzono wersję ESET Internet Security. W jej ramach otrzymujemy ochronę przed szkodliwymi skryptami Java, ochronę kamery internetowej, monitorowanie sieci i nie tylko. W sytuacji, gdy nadal oczekujemy więcej, istnieje też opcja ESET Smart Security Premium, która zapewni nam nie tylko wszystkie wcześniej wymienione funkcje, ale zapewni również ochronę przed oprogramowaniem ransomware, możliwość korzystania z menedżera haseł i szyfrowanie plików osobistych.

Podsumowanie

ESET, stanowi idealne rozwiązanie dla osób które od czasu do czasu potrzebują szybkiego skanowania, chcąc upewnić się, że ich urządzenia są wolne od zagrożeń. 

6. Trend Micro Antivirus

Trend Micro to usługa, której warto poświęcić dłuższą chwilę. To właśnie dzięki niej, jesteśmy w stanie zatrzymać złośliwe pliki, zanim jeszcze zaczną się pobierać. Fenomen Trend Micro ma swoje źródła w programie określającym typowe wzorce użytkowania, dzięki któremu algorytmy uczenia maszynowego blokują każdą czynność odbiegającą od normalnego zachowania. Oczywiście nie oznacza to, że alerty będą się pojawiać za każdym razem, gdy spróbujemy pobrać pliki jest znacznie bardziej zaawansowana.

Jak wyglądają plany cenowe?

Trend Micro Antivirus, niewątpliwie należy do najdroższych rozwiązań na rynku programów antywirusowych. Oprogramowanie jest  bardzo kosztowne nie tylko dla systemów (na słabszych urządzeniach spowalnia inne procesy), ale również naszego portfela. Co więcej kilka pierwszych warstw ochronnych przeznaczonych jest jedynie dla systemu Windows. 

Co ciekawe, Trend Micro Antivirus + Security i Trend Micro Internet Security również działają tylko i wyłącznie w systemie Windows, natomiast Trend Micro Antivirus dla komputerów Mac to już całkiem osobny plan. Planami zapewniającymi poziom maksymalnego bezpieczeństwa są usługi nazwane odpowiednio Premium i Ultimate.

Podsumowanie

O ile sam proces mający na celu rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia jest łatwy, tak plany płatności mogą wprowadzić w błąd wielu użytkowników. Większość z nich jest ustawiona na automatyczne odnawianie, więc jeśli zapomnimy anulować subskrypcję, zostaniemy obciążeni opłatą, za następny okres. Mimo to Trend Micro Antivirus to jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów narzędzi antywirusowych i stanowi świetny przykład antywirusa nowej generacji.

6. F-Secure SAFE 

Jakie są jego funkcje i plany cenowe?

Co prawda F-Secure SAFE nie posiada długiej listy funkcji, mimo to zawiera wszystkie niezbędne środki, które powinien zawierać pakiet antywirusowy. W ramach dodatkowych opcji, dostępna jest ochrona przed oprogramowaniem ransomware, kontrola rodzicielska, czy wsparcie dla szerokiej gamy urządzeń.

Co ciekawe, w przypadku F-Secure, na próżno możemy szukać zapory ogniowej, która powinna być nieodłącznym elementem każdego programu antywirusowego. Jej brak nie oznacza jednak, że wewnętrzna ochrona przed złośliwym oprogramowaniem jest na niskim poziomie. Ciekawą opcją jest możliwość przesłania próbek złośliwego oprogramowania do baz danych producenta, tak by móc odpowiednio je przeanalizować. 

Wybierając plan cenowy, warto zwrócić swoją uwagę w kierunku pakietu o nazwie F-Secure SAFE, który pozwala dostosować długość subskrypcji oraz liczbę obsługiwanych urządzeń.

Podsumowanie

F-Secure to w porównaniu do innych antywirusów drogi produkt. Jeśli jednak szukamy tradycyjnego programu antywirusowego, to F-Secure powinien stanowić dla nas idealne rozwiązanie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!