Kierowca skutera z Alaski uratowany dzięki satelitarnemu SOS

Jeśli ktoś uważał, że satelitarne powiadomienia SOS w iPhone 14 to zbędny gadżet, właśnie może zmienić zdanie. Departament Bezpieczeństwa Publicznego Stanu Alaska, opublikował raport, z którego wynika, że udało się pomóc kierowcy skutera śnieżnego, który utknął w niebezpiecznym miejscu. Pomoc wezwał poprzez satelitę za pomocą usługi Emergency SOS oferowanej w najnowszych telefonach Apple. 

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 grudnia 2022

SOS Emergency właśnie się przydało

Do zdarzenia doszło w północno-zachodniej Alasce, w słabo zurbanizowanej okolicy między miejscowościami Noorvik oraz Kotzebue w delcie rzeki Kobuk. 1 grudnia 2022 r. około godziny 2:00 w nocy żołnierze stanu Alaska otrzymali powiadomienie o mężczyźnie potrzebującym pomocy. Okazało się, że utknął on w trudno dostępnym miejscu poza zasięgiem sieci komórkowych. 

Mężczyzna skorzystał z usługi Emergency SOS na swoim iPhone. W ten sposób wiadomość o jego położeniu oraz trudnej sytuacji dotarła do lokalnych zespołów poszukiwawczo ratowniczych za pośrednictwem Centrum Reagowania Kryzysowego Apple. 

 

Współrzędne geograficzne zdarzenia

Wiadomo, że w działania zaangażował się m.in. Koordynator ds. Poszukiwań i Ratownictwa Northwest Arctic Borough. W rejon wskazany przez system udali się czterej ochotnicy z grupy ratownictwa. Ustalono, że poszkodowany znajduje się w rejonie Nimuk Point. Współrzędne wygenerowane przez system, które dostarczyło Centrum Reagowania Kryzysowego Apple idealnie doprowadziły ratowników w miejsce zdarzenia. Mężczyzna został przetransportowany do Kotzebue. Wiadomo, że jego życiu oraz zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Pełny, urzędowy raport z poszukiwań w języku angielskim można przeczytać tutaj.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Satelitarne SOS w iPhone 14

Od kilku tygodni satelitarne SOS w iPhone 14 działa już na terenie całego obszaru USA (w tym Alaski) oraz Kanady. Jeszcze w grudniu usługa ma być dostępna na wybranych rynach w Europie. Oficjalne informacje na ten temat wymieniają Francję, Wielką Brytanię, Niemcy oraz Irlandię. Na razie raporty na ten temat nie wspominają póki co o obszarze Polski.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: IOS

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!