Komputery kwantowe będą przełomem czy zagrożeniem w 2024?

Komputery kwantowe, podobnie jak technologia sztucznej inteligencji, mają potencjał do rewolucjonizowania świata biznesu. Ich atutem jest ogromna moc obliczeniowa, umożliwiająca ekstremalnie szybkie przetwarzanie danych. Ta przyspieszona zdolność obliczeniowa ma szansę wpłynąć na różnorodne obszary nauki i codzienne życie, włączając w to badania nad cząstkami elementarnymi, zwiększenie precyzji prognoz pogodowych, usprawnienie zarządzania ruchem drogowym, rozwój modelowania finansowego, a także wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Jednak, ta sama technologia może również ułatwić działania cyberprzestępców, na przykład poprzez umożliwienie łamania szyfrów. Czy w 2024 roku powinniśmy obawiać się tych zagrożeń?

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 15 stycznia 2024

Czeka nas kwantowa rewolucja?

Idea komputerów kwantowych jest znana od lat 80. ubiegłego wieku. Wciąż jednak nie doczekaliśmy się maszyny, która spełniałaby wszystkie pokładane w tej technologii nadzieje. Komputer kwantowy to przede wszystkim ogromna moc obliczeniowa, która może przełożyć się na przełomy w medycynie, transporcie, ochronie klimatu i wielu innych dziedzinach. Ale też nowe zagrożenie, o czym mówi się od lat. W końcu cyberprzestępcy też będą korzystać z tej mocy, a to otwiera przed nimi nieznane do tej pory możliwości – wyjaśnił Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks, która jest producentem rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa.

W listopadzie 2022, rząd USA ustanowił prawo dotyczące świadomości cyberbezpieczeństwa w kontekście komputerów kwantowych, sygnalizując stopniowe przygotowania do kwantowej rewolucji. W związku z tym, pojawia się pytanie: czy rok 2024 jest odpowiednim momentem, aby przedsiębiorstwa, instytucje oraz firmy specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie zaczęły intensywnie rozważać nowe możliwości i zagrożenia związane z tą technologią?

Eksperci na temat komputerów kwantowych i cyberbezpieczeństwa

Sheila Hara, Senior Director, Product Management, Email Protection: Komputery kwantowe nie stanowią na razie bezpośredniego zagrożenia dla obecnych systemów bezpieczeństwa. Jednak ważne jest, by już dziś rozważyć ich potencjalny wpływ i podjęć kroki, które pomogą przygotować się na przyszłość. Komputery kwantowe mają teoretyczną zdolność do złamania powszechnie używanych algorytmów szyfrowania, takich jak RSA i ECC, poprzez proces znany jako algorytm Shora. Oznacza to, że wrażliwe dane zaszyfrowane tymi algorytmami potencjalnie mogą zostać odszyfrowane przez komputer kwantowy. A to oznacza zagrożenie dla poufnych informacji, w tym danych osobowych czy transakcji finansowych. Przejście od obecnych standardów kryptograficznych do standardów odpornych na kwanty będzie wymagać czasu i starannego planowania. Organizacje muszą zacząć rozważać tę zmianę, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych w przyszłości.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Stefan Schachinger, Senior Product Manager, IoT: Firmy powinny traktować bezpieczeństwo jako ciągły proces. Trzeba zacząć od najłatwiejszych celów, ciągle się doskonalić i nie próbować osiągnąć 100% w jedną noc. Jeśli projekty się za bardzo rozrastają, są zbyt skomplikowane lub zbyt kosztowne, zawodzą, zamiast przynosić korzyści. Firmy, które uważają, że zrobiły już wszystko, aby się chronić przed obecnymi zagrożeniami, mogą martwić się o komputery kwantowe. Jednak ogromna większość organizacji musi najpierw wykonać inne zadania. Zastosowanie komputerów kwantowych jest wciąż bardzo ograniczone i z pewnością nie jest to rozpowszechniona technologia. Mimo to powinniśmy o niej pamiętać, bo pewnego dnia to się zmieni.

Rohit Aradhya, VP and Managing Director, Engineering: Komputery kwantowe to zbliżające się zagrożenie. Oczekuje się, że pomogą złamać asymetryczne rozwiązania szyfrowania oparte na faktoryzacji liczb całkowitych lub logarytmach dyskretnych. Jednak w praktyce możliwość wykorzystania zasobów kwantowych do wpływania na bezpieczeństwo przedsiębiorstw na dużą skalę jest jeszcze odległa. Dodatkowo już teraz prowadzone są badania oraz podejmowane różne działania, które mają sprawić, że produkty bezpieczeństwa będą radziły sobie z zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych. Uważam, że warto zwrócić uwagę na ten temat w najbliższej przyszłości, ale prawdopodobnie jeszcze nie w 2024 roku.

Mark Lukie, Director of Solution Architects, APAC: Tak, nadszedł czas, aby myśleć o komputerach kwantowych w kontekście bezpieczeństwa. Nie jest to jednak jeszcze moment, aby się martwić. Komputery kwantowe są we wczesnym stadium rozwoju i ciągle mamy czas, aby się przygotować na ich nadejście. Istnieje wiele rzeczy, które organizacje i jednostki mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko. To na przykład korzystanie z algorytmów kryptografii postkwantowej, dystrybucja kwantowych kluczy oraz segmentacja sieci i systemów. Możemy również edukować pracowników w zakresie najlepszych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby pomóc w zredukowaniu ryzyka ataków phishingowych i innych ataków z wykorzystaniem socjotechnik. Choć komputery kwantowe stwarzają pewne problemy związane z bezpieczeństwem, mają również potencjał do zrewolucjonizowania wielu branż, w tym sektora cyberbezpieczeństwa. Komputery kwantowe mogą być używane między innymi do opracowywania nowych algorytmów szyfrowania, które będą jeszcze bezpieczniejsze niż te, których używamy obecnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!