Koniec otwierania bagażu na lotniskach

Koniec otwierania bagażu na lotniskach

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 grudnia 2022

Szczegółowe kontrole bagażu podręcznego przechodzą do historii? Największe lotniska w Wielkiej Brytanii rezygnują z tego elementu kontroli pasażerów.

Jak podaje Spidersweb w najbliższej przyszłości w trakcie kontroli bezpieczeństwa będzie można wyłożyć bagaż podręczny w całości na taśmę bez wyjmowania laptopa i umieszczania płynów w oddzielnej, przezroczystej saszetce.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez brytyjskiego ministra transportu, porty lotnicze muszą przystosować swoje procedury z tym związane najpóźniej do czerwca 2024r.

Zmiana zasad kontroli bezpieczeństwa

Obecnie kontrole wyglądają w ten sposób, że po dotarciu do bramek trzeba wyjąć wszystkie urządzenia elektroniczne. Jeśli pasażer ma płyny w opakowaniach do 100 ml to musi je umieścić osobno.

Zmiany powodują, że nie trzeba już tego będzie robić. Mało tego. Na pokład będzie można wnieść dwulitrowe butelki.

Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu na brytyjskich lotniskach bardzo nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, które skracają czas oczekiwania w kolejce. To zasługa zaawansowanych technologicznie skanerów 3D, które od kilku lat testowane są na Heathrow. Działają tak jak urządzenia do prześwietleń medycznych. Dodatkowo mają jednak wykrywacze materiałów wybuchowych. Urządzenia pozwalają pracownikom ochrony powiększyć obraz wnętrza bagażu na swoim ekranie i obracać go w każdym możliwym kierunku.

Takie przepisy pozwalają sądzić, że wracają czasy latania przed okresem ataków terrorystycznych. Restrykcyjne aktualne przepisy funkcjonują od 2006 roku. Niewiele wcześniej w bagażu Brytyjczyka arabskiego pochodzenia znaleziono sproszkowany pomarańczowy napój bezalkoholowy i baterie, co wzbudziło niepokój śledczych. Mężczyzna znalazł się pod obserwacją. Niedługo później okazało się, że wraz z grupą innych zatrzymanych przymierzał się do przeprowadzenia zamachów w samolotach lecących z Wielkiej Brytanii do USA.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!