Krótkofalówki w firmie. Co to jest PMR 446?

Na hali produkcyjnej, w magazynie czy na planie filmowym, wszędzie gdzie przydaje się łączność bezprzewodowa, mimo rozwoju telefonii komórkowej, wciąż sprawdzają się krótkofalówki. Jednym z najprostszych systemów, które można wdrożyć bez pozwolenia radiowego jest pasmo PMR 446. Co to takiego i czy sprawdzi się np. w firmie?

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 kwietnia 2021

Co to jest PMR 446?

PMR (z języka angielskiego Private Mobile Radio) to pasmo krótkofalowe na częstotliwości 446 MHz. Służy do głosowej komunikacji, przede wszystkim na krótkich odległościach, które zgodnie z prawem jest dopuszczalne do cywilnego użytku, jednak po spełnieniu kilku, niezbyt wygórowanych wymagań.

Czy PMR można używać bez zezwolenia?

Jak napisaliśmy przed chwilą, częstotliwości w bliskich okolicach 446 MHz zostały przyznane do użytkowania w ramach komunikacji głosowej, bez dodatkowych zezwoleń. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby korzystanie z analogowego pasma PMR było w pełni legalne.

Po pierwsze, moc urządzenia nie może przekraczać 500 mW (0,5 W) efektywnej mocy wypromieniowania, czyli tzw. ERP. Drugim warunkiem jest fabrycznie zintegrowana antena. Należy pamiętać, że jakiekolwiek modyfikacje anteny nadawczo-odbiorczej sprawiają, że nasze urządzenie nie spełnia wymagań dotyczących legalności korzystania z pasma PMR.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zasada działania PMR

Aby ułatwić korzystanie z PMR oraz ograniczyć ryzyko „kolizji” komunikatów, analogowe pasmo zostało podzielone na 16 kanałów w odstępach wynoszących 12,5 kHz. To oznacza, że wszystkie mieszczą się w przedziale od 446,0 MHz do 446,2 MHz. Niestety, mimo zastosowania dodatkowych tonów, które umożliwiają precyzyjne wywołanie konkretnych użytkowników, nie mamy pewności  co do bezkolizyjności rozmów. To oznacza, że analogowe PMR nie sprawdzi się tam, gdzie komunikacja musi być poufna, czyli np. wśród pracowników ochrony.

Zasięg krótkofalówek PMR

Zasięg krótkofalówek PMR jest uzależniony od warunków terenowych (konfiguracji otoczenia) prowadzonej komunikacji. Liczony jest on od wielu kilometrów do zaledwie kilkuset metrów.

Najwyższą efektywność można uzyskać w komunikacji między szczytami gór lub między lotniami, paralotniami czy szybowcami – nawet do kilkudziesięciu kilometrów.

Wypływając w morze lub na jezioro zasięg ten kurczy nam się do około 5-7 km. W przypadku odkrytych przestrzeni np. wśród łąk czy pastwisk maksymalny zasięg wyniesie już około 5 km.

W przypadku wsi lub małych miast, gdzie występuje niska zabudowa, z dużymi przestrzeniami między budynkami zasięg PMR wyniesie między 1,5 km a 3 km.

Najgorsze warunki do łączności panują w dużych miastach, wśród zwartej zabudowy, gdzie odległość między urządzeniami nie powinna być większa niż 500 m. Do tego dochodzą nam potencjalne zakłócenia spowodowane działaniem innych urządzeń w paśmie PMR.

Legalność cyfrowego DMR

Od ponad dekady w Polsce dopuszczalne jest używanie cyfrowych urządzeń DMR nazywanych także cyfrowym PMR. W tym przypadku również niepotrzebne są dodatkowe pozwolenia. Zasada działania jest bardzo podobna, z tą różnicą, że zamiast analogowej transmisji głosu wprowadzono selektywne wywołanie oraz inną technologię przesyłania fonii na odległość.

PMR a elektroniczne nianie

Co ciekawe, na technologii PMR działają m.in. elektroniczne nianie, które pozwalają rodzicom czuwać nad dzieckiem, które znajduje się w innym pomieszczeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!