Ładowarki USB-C dla wszystkich urządzeń. Od kiedy?

Producenci sprzętu elektronicznego będą musieli zmienić ładowarki. Europosłom udało się wprowadzić jednolity standard ładowania. Wszystkie urządzenia będą musiały mieć ładowarki typu USB-C.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 grudnia 2022

Choć o wprowadzeniu jednolitego standardu ładowania zdecydowano już na początku października, to dopiero teraz zdecydowano się podać informacje o terminach wprowadzenia zmian.

Od kiedy ładowarki USB dla wszystkich?

Aparaty fotograficzne, tablety czy smartfony będą musiały być wyposażone w standard ładowania USB-C od jesieni 2024 roku. Laptopy — od wiosny 2026 roku. Natomiast w opublikowanej niedawno dyrektywie unijnej podano konkretne daty, od których będzie obowiązywał standard USB-C: — 28 grudnia 2024 roku dla smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, konsoli mobilnych, czytników e-booków, klawiatur, myszek i przenośnych urządzeń do nawigacji; — 28 kwietnia 2026 roku dla laptopów.

Wprowadzenie nowych przepisów pozwoli zaoszczędzić sporo na ujednoliceniu ładowarek. Szacunki mówią o kwocie do 250 mln euro. Urządzenia elektroniczne będą musiały być wyposażone w port USB-C.

Klient będzie mógł wybrać, czy chce kupić sprzęt z ładowarką czy bez. Jedna ładowarka będzie dostępna dla wszystkich nowych urządzeń. Z badań zleconych przez UE wynika, że połowa wszystkich sprzedanych w 2018 r. w krajach wspólnoty ładowarek korzystała ze złącza USB micro-B. 29 proc. miało złącze USB-C, a 21 proc. — złącze Lightning, które jest wykorzystywane przez Apple od 2012 r. Lightning to standard zastrzeżony wyłącznie dla Apple. Złącze USB-C jest szeroko wykorzystywane przez marki oferujące smartfony i tablety z systemem Android, jak chociażby Samsung, Xiaomi, Huawei, czy OnePlus. Apple stosuje je w laptopach z serii MacBook oraz wybranych modelach tabletów iPad Pro i iPad Air. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!