Lekcje historii w metawersum? Polska zrealizuje wyjątkowy projekt

W Polsce wystartuje projekt edukacyjny VR „Innowacyjna Historia”, który wyrasta z idei metawersum rozwijanej przez Meta. Poinformował o tym minister z KPRM Janusz Cieszyński podczas wtorkowej (4.10) konferencji prasowej. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 października 2022

Lekcje historii w wirtualnej rzeczywistości 

W ramach projektu 25 tysięcy uczniów ze 150 szkół podstawowych w Polsce ma obejrzeć filmy historyczne w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Dzięki doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości, młodzi widzowie będą mogli pełniej niż kiedykolwiek poznać i zrozumieć niezwykłe wydarzenia z historii Polski” – informują pomysłodawcy przedsięwzięcia. Projekcjom mają towarzyszyć warsztaty dla nauczycieli, które mają pogłębić ich wiedzę w zakresie zastosowania wirtualnej rzeczywistości w pracy w szkole. 

Walor poznawczy dzięki VR

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Minister Janusz Cieszyński, który jest rządowym pełnomocnikiem do spraw cyberbezpieczeństwa, zwraca uwagę, że w przypadku filmów o tematyce historycznej, nagranych w technologii VR, np. „Kartka z Powstania” – „głównym atutem jest sam walor poznawczy, zrozumienie wydarzeń i realiów historycznych”. Minister zauważył również, że technologia VR może w przyszłości służyć realizacji wielu zadań publicznych, a także społecznych. „Nie wolno nam przegapić szansy, jaką jest bycie na bieżąco z trendami i zjawiskami technologicznymi” – dodał.

Polska będzie uczestniczyła w rozwoju metawersum

Zdaniem Cieszyńskiego, metawersum w niedługim czasie będzie traktowana jako nowa gałąź gospodarki, w ramach której powstanie wiele miejsc pracy na całym świecie, w tym również w Polsce. Według zapowiedzi ministra, nasz kraj będzie uczestniczył w rozwoju tej technologii w różnych obszarach życia gospodarczego oraz społecznego. 

W konferencji na temat projektu „Innowacyjna Historia” wzięli udział partnerzy technologiczni z firmy Meta oraz studio wirtualnej rzeczywistości VR Heroes. Podczas wydarzenia odbyła się projekcja filmu „Kartka z Powstania”. To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych na świecie filmów fabularnych, który został zrealizowany w technologii VR. Prace nad 15-minutową produkcją trwały dwa lata. Film związany jest z tematyką Powstania Warszawskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!