Mam wolny internet. Co robić?

Najprostszym sposobem by sprawdzić szybkość łącza internetowego jest przeprowadzenie testu speed test. Co to jest i jak działa?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 października 2021

Dostawcy internetowi prześcigają się w oferowaniu coraz szybszych łączy internetowych. Co ma zrobić laik, by sprawdzić jak szybkie jest łącze internetowe? Na początek warto skorzystać z narzędzia jakim jest speed test.

Jak działa speed test?

Speed test to narzędzie, które mierzy szybkośc pobierania danych (download) i wysyłania danych (upload). W tym celu łączy się z najbliższym serwerem wykorzystując maksymalne możliwości łącza. Speed test może pokazywać znacząco różne wartości od tych wskazanych przez dostawcę internetu. Warto pamiętać, żeby speed test wykonać kilka razy i o różnych porach dnia. Gdy regularnie będziemy sprawdzać prędkość internetu, może się okazać, że częściej napotkamy momenty wolniej działającego internetu, a wtedy można szybko zareagować.

Żeby sprawdzić prędkość internetu, wystarczy wybrać w wyszukiwarce speed test i kliknąć guzik testu. Otrzymamy wynik trzech wskaźników: prędkości pobierania, wysyłania i ping.

Prędkość pobierania decyduje o tym, jak szybko będą ładowały się strony i pliki. Prędkość wysyłania danych ma znaczenie np. gdy będziesz chciał przekazać komuś duże pliki. Ping to czas, w którym informacja wysłana z komputera jest odbierana przez zewnętrzny serwer i wraca do twojego komputera. Prędkości pobierania i wysyłania podaje się w Mb/s lub w Gb/s (megabitach na sekundę lub gigabitach na sekundę).

Mam wolny internet – co robić?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Musisz pamiętać, że praktycznie nigdy nie zdarza się by prędkość internetu była taka sama jak to co wskazane w umowie. Powody takiego stanu rzeczy często są niezależne od dostawcy. Często ma na to wpływ pora dnia, czy ustawienia komputera. Mogą to być awarie, a także…zły sposób korzystania z internetu. Jednym z najczęstszych powodów wolnego internetu jest uruchamianie na raz zbyt wielu zakładek, a także zbyt wielu użytkowników korzystających z jednego łącza. Może to się zdarzyć np. blokach gdy korzystamy z niezabezpieczonego WI-Fi, a sąsiedzi po kolei korzystają z naszej sieci.

Czy stary komputer może spowalniać internet?

Sporo problemów mogą nastręczać przestarzałe podzespoły. Nieaktualne sterowniki, czy brak aktualizacji powoduje, że internet działa bardzo słabo. Czasem warto pomyśleć o wymianie routera na nowszy.

Gdzie ustawić router?

Dzisiejsze routery wyglądają estetycznie i nie zaburzają wyglądu pomieszczenia. Mimo to, wielu użytkowników próbuje je schować w szafie albo pod biurkiem. A schowany router może znacząco ograniczać sygnał, który ma przekazywać. Dobrze jest też ustawić router z dala od innych urządzeń elektrycznych. Wszystko dlatego, że pole elektromagnetyczne może zakłócać działanie routera.

Czy internet kablowy jest najszybszy?

Najlepszym sposobem na zbyt wolne łącze jest podłączenie komputera do sieci za pomocą kabla. Ten sposób pozwala skorzystać z maksymalnej prędkości, którą obiecuje dostawca.

Jeśli prędkość łącza jest zbyt mała by korzystać komfortowo z internetu, warto obniżyć np. jakość filmów wyświetlanych na komputerze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!