Menedżer na godziny. Jak to działa?

Jak działa wynajem menedżera na godziny?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 kwietnia 2021

Żyjemy w erze abonamentów i subskrypcji. To właśnie te modele handlu zaczynają dominować w sieci nad tradycyjnymi zakupami, gdzie kupujemy jakąś usługę lub produkt na własność. Trend dotarł też do realnego świata, a jednym z jego przejawów jest możliwość wynajęcia menedżera na godziny — jak to działa?

Koszt zatrudnienia menedżera w firmie

Na pewnym etapie rozwoju zdecydowana większość działalności, które chcą się rozwijać, staną przed koniecznością zatrudnienia menedżera. Szef będzie musiał przeznaczyć swój czas na inne — ważniejsze — zadania niż zarządzanie zespołem, co oznacza, że ktoś będzie musiał nadzorować pracowników.

Zwykle tą osobą jest właśnie menedżer, czyli kierownik, który jest odpowiednio umocowany w strukturze firmy. W niewielkich działalnościach zwykle jest on „pośrodku” drabiny: pod szefem, ale nad pozostałymi pracownikami. Można jednak wskazać wiele firm, gdzie struktura jest nieco bardziej rozbudowana.

W tym gronie można wskazać na przykład duże korporacje, które dzielą kierowników na zarządców wyższego szczebla, czyli osoby decyzyjne, oraz kierowników — koordynatorów, którzy — owszem — są umocowani nieco wyżej niż typowi pracownicy, ale ich kompetencje są raczej nieduże.

Bez względu na to, jakiego menedżera poszukujemy, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taka osoba zatrudniona w firmie na cały etat może być dla firmy sporym obciążeniem finansowym. Zwłaszcza jeśli jest to fachowiec, który od wielu lat pracuje w naszym segmencie rynku.

Czy menedżer musi być obecny w firmie zawsze?

W tradycyjnym modelu zarządzania przyjęło się twierdzić, że jest to osoba, która musi być do dyspozycji szefa przez niemal cały czas. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że taki menedżer musi być zatrudniony na cały etat. 

Coraz częściej odchodzi się od tego modelu, by redukować koszty. Rośnie popularność tak zwanych menedżerów na godziny, którzy są raczej zarządcami, których wynajmuje się do wykonania określonej pracy w wyznaczonych roboczogodzinach, za które taka osoba pobiera wynagrodzenie.

Powstały nawet wyspecjalizowane firmy, które świadczą tylko takie usługi. To dla naszej firmy kolejna ciekawa możliwość. Jeśli możemy współpracować z takim menedżerem na zasadach B2B, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozliczać się w formie faktury. Oznacza to, że szef firmy nie musi martwić się o składki społeczne za takiego doradcę.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Interim Manager w praktyce

Osoba zatrudniona na takim stanowisku może wykonywać o wiele szerszy zakres zadań niż tradycyjny menedżer, z którym — przy parafowaniu umowy o pracę — szef umawia się na jasno określony zakres obowiązków. Oznacza to, że menedżer do wynajęcia czasem może przeprowadzać dla nas audyt bezpieczeństwa, a kiedy indziej będzie przyglądał się wydajności pracowników.

Dużą rolę odgrywa atrakcyjna cena takiej usługi, która jest nieporównywalnie niższa od kosztów utrzymania pracownika zatrudnionego w tradycyjnej formule umowy o pracę. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w razie niezadowolenia z jakości usługi, współpracę z taką osobą możemy zakończyć dosłownie z dnia na dzień, bez okresu wypowiedzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!