Najlepsze karty graficzne 2023, czyli sprzęt do projektowania w 3D

Modelowanie 3D jest potrzebne w wielu branżach. Architektura, projektowanie infrastruktury elektronicznej... Dziś nawet medycyna korzysta z tej technologii. Wymagania jakościowe są zatem wysokie. Aby je spełnić, potrzebne są naprawdę dobre karty graficzne. Sprawdźmy więc, na co szczególnie warto zwrócić uwagę przed zakupem takiego sprzętu. 

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 3 sierpnia 2023

Karty graficzne zintegrowane czy dedykowane?

Na to pytanie trzeba odpowiedzieć w pierwszej kolejności. Choć nowoczesne laptopy potrafią być bardzo mocne, a ich podzespoły sprawdzają się w wielu zadaniach, profesjonalne projektowanie 3D może potrzebować większej wydajności. Zintegrowana karta graficzna wprawdzie pobiera mniej energii, jest też dużo tańsza i zajmuje mniej miejsca, ale raczej nie spełni wymagań zaawansowanych programów graficznych. Dokładnie to samo można powiedzieć o pracy grafika.

Nie da się tego obejść – obecnie do modelowania, jak i renderowania 3D, potrzeba komputera stacjonarnego. W nim muszą znaleźć się bardzo konkretne podzespoły, w tym karta graficzna GeForce RTX 3080 na przykład. Choć istnieje możliwość kupna laptopa z takim GPU w wersji wbudowanej, zdecydowanie lepszym pomysłem jest inwestycja w wersję dedykowaną. Dzięki temu można idealnie zoptymalizować cały zestaw komputerowy dla grafika 3D.

Właściwości karty graficznej do 3D

Wybierając kartę graficzną, każdy profesjonalista musi wziąć pod uwagę jakość pracy. Dobre GPU pozwoli na płynne modelowanie tysięcy wektorów czy brył geometrycznych w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że karty przeznaczone dla grafików muszą chronić przed zacinającym się programem czy nagłym crushem. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dzięki sterownikom i akceleracji SI jest to jak najbardziej możliwe. Podobnie wygląda renderowanie obrazu 3D. Musi być płynne i względnie szybkie. Suma summarum karty graficzne do takich zadań powinny mieć minimum 12 GB pamięci GDDR, ponad 8000 rdzeni CUDA, częstotliwość podwyższona zaś nie powinna być niższa niż 1,6 GHz. A co z chłodzeniem? Cóż, 3 wentylatory wydają się najbardziej rozsądnym pomysłem. 

Jaka karta graficzna dla grafika?

Najlepsze GPU do 3D to wspominana wcześniej seria Nvidia GeForce RTX 3080 oraz podobne do niej modele. Nie jest to najdroższe rozwiązanie na rynku. Dobry sklep z elektroniką ma oferty poniżej 5000 zł. Prawdę mówiąc, jest to średnia cena jak na profesjonalne karty graficzne dostępne w 2023, niemniej w zamian dostaje się naprawdę korzystne właściwości techniczne. To wręcz idealna opcja, jeśli ktoś planuje zbudować komputer graficzny od podstaw. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!