Nowy sposób tworzenia zdjęć Street View

15 lat temu powstała usługa Street View, ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Obecnie firma ma 220 miliardów zdjęć Street View z ponad 100 krajów i terytoriów – to nowy rekord Map Google.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 maja 2022

15-lecie Street View: nowy aparat i nowe funkcje

Dzięki tej usłudze użytkownicy mogą osobiście odwiedzić te miejsca ze swojego telefonu czy komputera. Street View nie tylko pomaga wirtualnie odkrywać świat, ale ma również kluczowe znaczenie dla naszych wysiłków mapowych — pozwala zobaczyć najbardziej aktualne informacje o świecie, a jednocześnie kładzie podwaliny pod bardziej wciągającą, intuicyjną mapę.

Nowy sposób tworzenia zdjęć Street View z całego świata

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jako dodatek do samochodów i Trekkerów Street View Google testuje pilotażowo nowy aparat, który zamierza w pełni udostępnić w przyszłym roku. Pomoże on robić wysokiej jakości zdjęcia w większej liczbie miejsc. Nowy aparat ma możliwości, rozdzielczość i moc przetwarzania taką samą jak aparaty w samochodzie Street View, a wszystko to jest zamknięte w zminiaturyzowanym, ultraprzenośnym urządzeniu.

Nowy Aparat Google Street View

Waży około 6 kg. To oznacza, że można go wysłać wszędzie. Jest to szczególnie przydatne, gdy Google współpracuje z partnerami na całym świecie, aby udostępnić zdjęcia z miejsc, które są słabo zmapowane, takich jak dżungle Amazonii.

Pozwala na wiele dostosowań. Wcześniej musieliśmy udostępniać całkowicie nowy aparat, aby rejestrować nowy rodzaj zdjęć. Teraz ten aparat modułowy pozwala nam dodawać lub zmieniać elementy w celu robienia jeszcze bardziej przydatnych zdjęć. Możemy dodać komponent taki jak lidar — skanery laserowe — aby zbierać obrazy z jeszcze bardziej pomocnymi szczegółami, takimi jak oznaczenia pasów ruchu czy studzienki na drodze. Możemy dodać te elementy, gdy ich potrzebujemy, i usunąć je, gdy w danym momencie nie są potrzebne.

Przenieście się w przeszłość dzięki Street View

Za pomocą Street View możemy uwieczniać zmieniający się świat i pokazywać go na bieżąco, ale Google utworzy okno do świata z przeszłości. Od dzisiaj na wszystkich komórkach z iOS i Androidem na świecie podróż w przeszłość stanie się prostsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyświetlając na telefonie zdjęcie Street View danego miejsca, możecie kliknąć je w dowolnym punkcie, aby wyświetlić informacje o tej lokalizacji. Następnie możecie kliknąć „Zobacz więcej dat” i wyświetlić zdjęcia historyczne tego miejsca sięgające do 2007 r. Kliknijcie poszczególne zdjęcia, aby obejrzeć cyfrową kapsułę czasu pokazującą, jak zmieniało się dane miejsce – zobaczcie, jak piął się w górę nowojorski Vessel (Statek) w dzielnicy Hudson Yards.

Bardziej przydatne i szczegółowe Mapy Google Usługa Street View odgrywa także kluczową rolę w opracowywaniu przez nas map świata. Oto przykłady pokazujące, w jaki sposób zdjęcia pozwalają nam tworzyć bardziej przydatną mapę:

- Aktualizacje informacji o firmach odzwierciedlające zmiany w otaczającym świecie. Wykorzystujemy zdjęcia Street View w połączeniu z systemami AI, aby wprowadzać przydatne poprawki na mapach – na przykład podać nowe godziny pracy Waszej ulubionej restauracji, zaktualizować informacje o ograniczeniach prędkości i oznaczyć zamknięte drogi w Waszej miejscowości. Przez ostatnie 3 lata systemy AI pomogły nam wprowadzić ponad 25 miliardów poprawek na mapach. Dzięki nim możesz mieć pewność, że informacje, które widzisz, są tak aktualne, jak to możliwe.

- Łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej nawigacja we wnętrzach i na zewnątrz. Zdjęcia Street View są wykorzystywane w lubianych przez użytkowników funkcjach Map takich jak Live View, usługa pozwalająca użyć aparatu w Waszej komórce, aby nałożyć wskazówki nawigacji na rzeczywiste otoczenie, i ułatwiająca dotarcie do celu.

- Widok imersyjny pozwala poznać miejsce, zanim się w nim znajdziesz. Dzięki rozwojowi w ostatnich latach technologii rozpoznawania obrazów i systemów AI możemy scalić miliardy zdjęć Street View i zdjęć lotniczych, aby tworzyć szczegółowe cyfrowe modele miejsc z całego świata. Jeszcze w tym roku udostępnimy nowy widok imersyjny, pozwalający zniżyć się z łatwością w Mapach do poziomu ulicy, a nawet zajrzeć do wnętrza firmy tak jak podczas osobistej wizyty.

Źródło: Google Blog

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!