Oprogramowanie ERP - co warto o nim wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca chciałby, by zarządzanie firmą było bardzo proste i w możliwie jak największym stopniu zautomatyzowane. Może nam w tym pomóc oprogramowanie ERP. Co je wyróżnia? Dlaczego warto wdrożyć je w swojej działalności?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 czerwca 2021

Jak ERP pomaga w firmie?

Na pierwszy rzut oka różnic pomiędzy CRM a ERP nie ma zbyt wiele. To jednak bardzo mylące zagadnienie, zwłaszcza dla osób, które dopiero wchodzą w świat biznesu i uczą się mechanizmów, jakie nim rządzą. Paradoksalnie, to właśnie oni będą największymi beneficjentami ERP. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że to właśnie to oprogramowanie pokaże nam dokładną ścieżkę, jaką pokonuje produkt, jaki nasza firma wytwarza, zanim trafi do odbiorcy, bez względu na to, czy jest to klient hurtowy, czy może jednak detaliczny.

To ważna wiedza, ponieważ pozwoli nam wyłapać przykładowo te obszary działania firmy, które spowalniają cały proces. Jeśli nasza działalność zajmuje się na przykład sprzedażą złączy i zauważamy, że czas między wyprodukowaniem towaru a jego dostarczeniem na magazyn jest nieproporcjonalnie długi, to jest to pierwsza poszlaka, która każe przyjrzeć się temu, jak działa spedycja. 

ERP uwalnia nas od konieczności analizowania całego procesu. Możemy więc skupić naszą uwagę tylko na kwestiach problematycznych, a także szybko wdrożyć plan naprawczy, czyli działania, dzięki którym problem zostanie skutecznie rozwiązany.

Na jakie cechy oprogramowania ERP warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na spojrzenie całościowe. Nasza firma to jeden zgrany ekosystem, w którym zawsze dzieje się dużo. Swoje zadania wykonuje księgowość, marketing, spedycja czy produkcja oraz naturalnie dział handlowy. 

Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Przestoje w logistyce. Jak się przed nimi bronić?Michał Górecki

To bardzo dużo danych, których samodzielne przetworzenie na pewnym etapie rozwoju firmy kosztowałoby szefa (lub menedżera) zbyt wiele czasu. Właśnie tutaj do gry wkracza oprogramowanie ERP. Ma być ono strażnikiem dobrych nawyków w firmie.

Dobre oprogramowanie tego typu nie powinno być dostępne dla wszystkich zatrudnionych w firmie osób. Praktyka wielu firm pokazuje, że kierownicy poszczególnych działów nie powinni widzieć całego procesu, a jedynie swój wycinek. Ogląd na całą firmę powinien otrzymać tylko właściciel lub jedna osoba przez niego wyznaczona. 

To prosty sposób, by skutecznie zarządzać zasobami ludzkimi, a także dodatkowo motywować pracowników i kierowników działu do pracy. Jeśli widzą oni, że wybrane elementy procesu sprzedaży lub wytwarzania danego dobra hamują kolegów z innych działów, to naturalne jest, że będą dążyć do poprawy tego stanu rzeczy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Skąd brać oprogramowanie ERP?

Właściciele firm mają dwie główne ścieżki zdobycia ciekawych narzędzi. Pierwszą i zapewne najbardziej popularną będzie zakup gotowego oprogramowania. Można już nawet wybrać usługi wraz z instalacją, konfiguracją i całodobową opieką techniczną.

Duże firmy często decydują się na nieco dłuższą ścieżkę, czyli na oprogramowanie dedykowane. Jest ono pisane tylko na potrzeby naszej firmy, co zapewnia idealne, bliskie stu procent, dopasowanie narzędzia do specyfiki naszej działalności gospodarczej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!