Sprzęt Apple już nie tak odporny na wirusy?

Przez lata sprzęt marki Apple uchodził za bardziej bezpieczny pod względem przyjmowania wirusów. Teraz jednak jest inaczej.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 grudnia 2022

Przekonanie o tym, że złośliwe oprogramowanie na atakuje komputerów Mac oraz opartych na Linux dawno nie jest prawdziwe. Nie znaczy to jednak, że akurat tego rodzaju sprzęt jest szczególnie narażony na ataki. Wciąż najwięcej zagrożeń pojawia się na sprzęcie operującym na systemie Windows.

Statystyki ataków cybernetycznych

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa a marki AV-TEST przedstawili statystyki dotyczące złośliwego oprogramowania w 2022 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na całym świecie stworzono aż 70 mln odmian złośliwego oprogramowania na system Windows. Tak wiele bo Windows jest najchętniej wykorzystywaną przez cyberprzestępców platformą. Powód? Windows jest wybierany przez większość firm, a w związku z tym przechowuje się tak warte wykradzenia dane.

O tym jak ogromna różnica w zainteresowaniu cyberprzestępców istnieje w odniesieniu do Windowsa niech świadczy fakt, że liczba złośliwego oprogramowania na komputery Mac sięgnęła raptem 12 tys. To ponad 5000 razy mniej niż w przypadku Windowsa

Po środku stoi system Linux. Na niego wymyślono ponad dwa miliony nowych odmian złośliwego oprogramowania. Nie ma się czemu dziwić. Linux obsługuje przede wszystkim usługi sieciowe i online.

Atak na komputery

Niezależnie od tego jaki system jest atakowany, scenariusz zwykle jest taki sam. Cyberprzestępcy wykorzystują usterki systemów operacyjnych. I właśnie dlatego eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem na bieżąco szukają sposobów na to jak załatać luki w zabezpieczeniach systemowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: linux

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!