Twórz historię na nowo! Jak pozyskiwać wolne domeny internetowe?

W dzisiejszych czasach obecność w Intrenecie wydaje się czymś nieodzownym, posiadanie własnej przestrzeni online to kluczowy element dla wszystkich chcących odnieść ponadlokalny sukces. Wielu z nas marzy o posiadaniu unikalnej i zapadającej w pamięć nazwy domeny, która odzwierciedla naszą tożsamość lub idee – często jednak okazuje się, że pożądana nazwa jest już zajęta. Na ratunek w takich sytuacjach przychodzą wolne domeny internetowe, otwierające drzwi do nowych możliwości. Jak je znaleźć?

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 12 września 2023

Czym są wolne domeny internetowe?

Wolne domeny internetowe to takie, które zostały porzucone przez swoich poprzednich właścicieli lub nie są już aktywnie wykorzystywane. Są dostępne do rejestracji przez nowych właścicieli, którzy chcą wykorzystać je dla własnych celów. Choć może się wydawać, że wszystkie atrakcyjne nazwy są już zajęte, to w rzeczywistości istnieje wiele wolnych domen, które można odkryć. Posiadanie takiej domeny pozowała stworzyć oryginalną tożsamość w Internecie i zbudować własną markę od podstaw.

Wolną domenę z polską końcówką.PL można znaleźć i zarejestrować np. na stronie https://www.domeny.tv/domeny/pl

Jak znaleźć wolne domeny internetowe?

Jest kilka sposobów na znalezienie i identyfikację wolnych domen internetowych:

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

  • Wyszukiwanie w rejestratorach domen — istnieje wiele platform, zwanych rejestratorami domen, które udostępniają informacje o istniejących już domenach, posiadają wyszukiwarki i inne narzędzia, które umożliwiają przeszukiwanie dostępnych domen. Najczęściej wystarczy wpisać proponowaną przez nas nazwę domeny lub słowa kluczowe, aby uzyskać informacje o dostępności.

  • Szukanie wygasających domen – każdego dnia dochodzi do sytuacji, w której właściciel danej domeny postanawia nie przedłużać rejestracji, wskutek czego wiele domen wygasa. Regularne monitorowanie wygasających domen – poprzez śledzenie Newsletterów, blogów, platform aukcyjnych i rejestratorów — z pewnością pozwoli złapać okazję do zarejestrowania interesującej nazwy.

  • Wykorzystanie synonimów – często aby stworzyć unikalną nazwę domeny wystarczy zerknąć do słownika synonimów, który pomoże nam znaleźć odpowiedni zamiennik słowa kluczowego w nazwie naszej domeny. Dzięki temu charakter prowadzonej przez nas działalności nie zmieni się, a kreowana marka zyska własną, oryginalną nazwę zapadającą w pamięć.

Jak skutecznie wykorzystać wolną domenę internetową?

Historia domeny - przed zarejestrowaniem wybranej domeny dokładnie sprawdź historię jej wcześniejszego użytkowania. Dzięki temu unikniesz możliwych w przyszłości problemów związanych z jej reputacją czy działalnością poprzednich właścicieli domeny. Pamiętaj również, że posiadanie własnej domeny wiąże się z opłatami, które zależą od różnych czynników.

Stworzenie własnej witryny — kiedy już zarejestrujesz wolną domenę internetową, możesz dowolnie ją wykorzystać: stworzyć stronę internetową, bloga lub sklep internetowy – wszystko zależy od Ciebie.

Nazwa ma znaczenie - wybierając wolną domenę, najlepiej zdecydować się na chwytliwą i prostą do zapamiętania nazwę. Krótkie i proste nazwy z pewnością szybciej zapadają w pamięć niż te długie i skomplikowane, łatwiej więc będzie skojarzyć Twoją działalność z nazwą kreowanej przez Ciebie marki.

Identyfikacja marki — tworząc swoją witrynę pamiętaj, że dzięki niej Twoja działalność stanie się rozpoznawalna w Internecie i poza nim. Wolna domena może stać się fundamentem nowej marki. 

Wolne domeny internetowe to z pewnością nieocenione narzędzie dla tych, którzy rozpoczynają swoją działalność w Internecie. Pozwalają stworzyć unikalną markę od zera i stawiać pierwsze kroki w dążeniu do sukcesu w działalności online. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem własnego przedsięwzięcia w sieci, ale nie wiesz od czego zacząć – wolne domeny internetowe czekają na Ciebie!

Artykuł powstał przy współpracy z firmą https://www.domeny.tv

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!