W 2023 r. ruszy Starlink Aviation. Ważna informacja dla klientów linii lotniczych

Choć internet jest już powszechną usługą od ponad dwóch dekad, nadal problemem trudnym do rozwiązania jest zapewnienie szybkiego internetu na pokładzie samolotów, szczególnie na długich międzykontynentalnych trasach. I tu pojawia się Elon Musk i jego pomysł.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 października 2022

Internet w samolotach

O propozycji zupełnie nowej usługi adresowanej do linii lotniczych poinformowała spółka SpaceX, która na niskiej orbicie okołoziemskiej posiada całą konstelację satelitów umożliwiających łączność internetową niemal na całej ziemi. Ma być to usługa dedykowana dla firm lotniczych oferowana pod nazwą Starlink Aviation.

Kiedy internet będzie dostępny w samolotach?

Według zapowiedzi SpaceX instalacja internetu satelitarnego w samolotach ma być możliwa już w 2023 roku. To oznacza, że problem z dostępem do szybkiej sieci internetowej w czasie lotu może być rozwiązany wcześniej, niż ktokolwiek mógł się tego spodziewać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Jaka szybkość internetu w samolotach?

SpaceX informuje, że usługa satelitarnego dostępu do internetu dla lotnictwa będzie zapewniała przepustowość do 350 Mb/s – oczywiście na jeden samolot. Z myślą o takim zastosowaniu usługi Starlink, liniom lotniczym będą oferowane specjalne terminale.

Jak działa Starlink?

Starlink opiera się obecnie na łączności naziemnych terminali z konstelacją satelitów umieszczonych przez spółkę SpaceX na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przesył danych opiera się na bezpośrednim połączeniu radiowym relacji terminal – satelita. Plusem tego rozwiązania jest m.in. możliwość korzystania z sieci na terenach, które nie są pokryte zasięgiem internetu mobilnego lub siecią światłowodów. 

M.in. z tego powodu sprawdzają się na froncie wojny w Ukrainie, gdzie zniszczona została naziemna infrastruktura – m.in. wieże BTS oraz węzły światłowodowe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!