W jaki sposób Polacy korzystają ze swoich smartfonów?

Własny smartfon czy wynajem? Firma DigitalCare przeprowadziła badania, z z których wynika, że Polacy lubią drogie urządzenia.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 maja 2022

Jak wynika z najnowszego raportu Smart Barometr 2022 zrealizowanego przez Digital Care przy współpracy z firmą badawczą Kantar, już niemal 40 proc. badanych Polaków posiada smartfon wart więcej niż 1000 zł. Mimo pandemii i rosnącej inflacji Polacy nadal chętnie kupują nowe smartfony. Coraz popularniejszy staje się także najmem urządzeń.

Dodatkowo aż 60 proc.badanych korzysta ze smartfona, który ma nie więcej niż 1,5 roku. To o ponad 10 punktów procentowych więcej niż w poprzedniej edycji badania z 2019 roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szacowanej wartości smartfonów. 37 proc. badanych deklaruje, że ich urządzenie jest warte więcej niż 1000 zł, co również oznacza wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu do 2019 roku. Najwięcej osób z najdroższymi smartfonami, bo 45 proc., jest w najmłodszej badanej grupie wiekowej 18-29 lat. Zdecydowana większość urządzeń posiada system Android (86 proc.). 12 proc. badanych ma w swoim telefonie system iOS. Głównie są to osoby młode.

Dlaczego wymieniamy telefony?

Najczęściej wskazywanym powodem wymiany telefonu jest awaria starego urządzenia (44 proc.) lub jego zniszczenie (36 proc.), a także brak wsparcia technologicznego ze strony producenta (25 proc.). 31 proc. wymienia smartfon wtedy, kiedy otrzyma nową, atrakcyjną ofertę. 82 proc. osób decyduje się na taki krok co dwa lata lub rzadziej, ale ponad 40 proc. chciałoby wymieniać telefon częściej.

Badani najczęściej kupowali swoje telefony u operatorów komórkowych (33%), w stacjonarnych sklepach RTV/AGD (26 proc.) oraz na Allegro (13 proc.).

Kolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćKolejny atak na klientów banków. W te SMS-y lepiej nie wierzyćMikołaj Frączak

Najpopularniejsze akcesoria

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Badanie pokazuje duże zainteresowanie Polaków akcesoriami zintegrowanymi ze smartfonami. W ankietowanej grupie z bezprzewodowych słuchawek korzysta 58 proc. respondentów, po głośniki bezprzewodowe sięga 40 proc. osób, smartwatche nosi 38% badanych a smartbandy kolejne 22 proc.. Z drugiej strony zaledwie 1 proc. konsumentów integruje swój smartfon z samochodem i z telewizorem. 4 proc. korzysta z AirTaga.

Rośnie popularność najmu

Chcąc korzystać z urządzeń wysokiej jakości, a więc również droższych – Polacy poszukują różnych form finansowania sprzętu. Potwierdzają to wyniki Smart Barometru pokazujące, że stopniowo rośnie popularność najmu elektroniki. Jest on już równie często wybierany jak kredyt czy leasing, szczególnie w przypadku smartfonów marki Apple.

Najchętniej wynajmowany w iMad sprzęt to smartfony (71 proc.), laptopy (20 proc.), tablety (5 proc.), ale także smartwatche (3 proc.. Wśród smartfonów najpopularniejsze modele to iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max. Co ważne, 2/3 klientów biorąc sprzęt w najem decyduje się na dokupienie ochrony, dzięki której nie muszą się martwić o koszty naprawy urządzenia w przypadku jego uszkodzenia.

Wśród największych korzyści płynących z najmu wskazywane są możliwość korzystania z lepszego modelu smartfona (46 proc.), niższa miesięczna opłata (43 proc.) i możliwość wymiany telefonu na nowszy model po roku (43 proc.).Wyniki po roku od wprowadzenia przez iMad najmu na polski rynek jasno pokazują, że usługa ta ma ogromy potencjał.W ramach oferty iMad można korzystać z najnowszych smartfonów Apple już od 139 zł miesięcznie.

Źródło: Blog DigitalCare

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!