Wspólna ładowarka do wszystkich telefonów już wkrótce

Posłowie do PE apelują o wspólną ładowarkę do przenośnych urządzeń elektronicznych, co ma zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych i sprawia, że korzystanie z różnych telefonów komórkowych, tabletów i aparatów cyfrowych jest wygodniejsze.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 kwietnia 2022

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła stanowisko w sprawie znowelizowanej dyrektywy w sprawie urządzeń radiowych.

Co zmienią nowe przepisy?

Nowe przepisy sprawią, że konsumenci nie będą już potrzebować nowej ładowarki i kabla przy każdym zakupie nowego urządzenia i będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich małych i średnich gadżetów elektronicznych. Telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego, będą musiały być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od producenta. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczyłoby tylko urządzeń, które są zbyt małe, aby mieć port USB typu C, takich jak inteligentne zegarki, urządzenia śledzące stan zdrowia i niektóre urządzenia sportowe.

Ta zmiana jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz zrównoważonego rozwoju produktów, w szczególności elektroniki na rynku UE, oraz zmniejszenia ilości odpadów elektronicznych.

Jasne informacje o ładowaniu

Posłowie PE chcą również, aby nowe urządzenia zawierały jasne informacje i etykiety dotyczące opcji ładowania, a także tego, czy produkt zawiera ładowarkę. Pomogłoby to, jak twierdzą, uniknąć nieporozumień i ułatwić decyzje zakupowe konsumentom, którzy często posiadają kilka różnych urządzeń i nie zawsze potrzebują dodatkowych ładowarek.

Jak bezpiecznie poruszać się po sieci? Rząd publikuje poradnikJak bezpiecznie poruszać się po sieci? Rząd publikuje poradnikMikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wraz z rosnącym wykorzystaniem ładowania bezprzewodowego posłowie chcą, aby Komisja Europejska przedstawiła do końca 2026 r. strategię, która pozwoli na minimalną interoperacyjność wszelkich nowych rozwiązań ładowania. Celem jest uniknięcie nowej fragmentacji rynku, dalsze ograniczanie odpadów środowiskowych, zapewnienie wygody konsumentom i uniknięcie tzw. efektu „lock-in” tworzonych przez autorskie rozwiązania ładowania.

Następne kroki

Gdy Parlament jako całość zatwierdzi projekt stanowiska negocjacyjnego na majowej sesji plenarnej, posłowie będą gotowi do rozpoczęcia rozmów z rządami UE na temat ostatecznego kształtu przepisów.

W ciągu ostatniej dekady Parlament i jego Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów domagały się wspólnego rozwiązania w zakresie ładowarek, stale wzywając Komisję do działania. Wniosek ustawodawczy złożono 23 września 2021 r. Rada przyjęła stanowisko negocjacyjne 26 stycznia.

Telefon bez ładowarki w zestawie także standardem?

Uniwersalna ładowarka do każdego urządzenia mobilnego — co to oznacza dla konsumentów? Wydaje się, że UE chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Projekt bowiem składa się z dwóch części: jedna to wspólny standard dla kabli i urządzeń, co oznacza, że będą one w przyszłości wymienne. Dzięki temu konsumenci będą mogli ładować swoje urządzenia dowolnym kablem.

Druga część projektu to rozdzielenie zakupu produktu od ładowarki. Dzięki zmianom przepisów unijnych w przyszłości telefony i urządzenia nie będą już automatycznie sprzedawane z kablami, co zmniejszy ilość odpadów elektronicznych. Istnieją różne szacunki, ale często wymieniana liczba to około 1000 ton rocznie.

Dla konsumentów oznacza to, że będą musieli kupować kable osobno. Oczywiście nowe prawo ma swoje mankamenty. Po pierwsze pojawiają się zarzuty o hamowanie innowacyjności. Druga kwestia to zarabianie na urządzenia do ładowania, ponieważ wiele z nich jest bardzo awaryjne. Trzecia kwestia to nie ujęcie we wspólnym standardzie np. bardzo popularnych czytników e-booków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!