Zabezpieczenie magazynu. Jak chronić swoje towary przed kradzieżą?

Magazyn pełni ważną rolę w przechowywaniu towarów, które mogą być atrakcyjne dla nieproszonych gości. Jak skutecznie zabezpieczyć go przed kradzieżą i zapewnić, że tylko uprawnione osoby mają do niego dostęp? Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby czuć się pewnie w kwestii bezpieczeństwa Twojego magazynu? 

 • Monika Świetlińska
 • /
 • 3 listopada 2023

Ogrodzenie i monitoring

Odpowiednie zabezpieczenie terenu wokół magazynu jest pierwszym krokiem w kierunku zapewnienia jego bezpieczeństwa. Wybór odpowiedniego ogrodzenia jest kluczowy i tu należy wziąć pod uwagę:

5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w biurze5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w biurze Monika Świetlińska

 • rodzaj ogrodzenia. Wysokie ogrodzenie, wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal czy beton, stanowi fizyczną barierę dla potencjalnych włamywaczy. Drut kolczasty na górze ogrodzenia dodatkowo zwiększa trudność w ewentualnym przekroczeniu bariery.

 • estetyka vs bezpieczeństwo. Choć ogrodzenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne, warto również zwrócić uwagę na jego estetykę, aby nie zakłócało wyglądu otoczenia.

 • monitoring. Kamery monitoringu to kolejny niezbędny element zabezpieczenia magazynu. Ważne jest, aby były one rozmieszczone w strategicznych miejscach, takich jak wejścia, wyjścia, miejsca przechowywania cennych towarów czy parking. Nowoczesne kamery oferują obraz w wysokiej rozdzielczości, a także funkcje takie jak rozpoznawanie twarzy czy rejestracji tablic samochodowych.

 • dostęp do nagrań. Dzięki systemom monitoringu online, możesz mieć dostęp do obrazu z kamer w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie. Regularne przechowywanie i archiwizowanie nagrań może być przydatne w przypadku konieczności udowodnienia jakiegoś zdarzenia.

System alarmowy

Zaawansowany system alarmowy w magazynie zapewnienia bezpieczeństwo. Niewielkie urządzenia, takie jak czujniki ruchu, zainstalowane w strategicznych miejscach, są w stanie wykryć nieautoryzowane ruchy w magazynie poza godzinami pracy. Dodatkowo, czujniki drzwi i okien szybko informują o nieautoryzowanym otwarciu, co często jest pierwszym sygnałem potencjalnego włamania.

Głośna syrena alarmowa nie tylko odstrasza potencjalnych włamywaczy, ale również informuje sąsiadujące obiekty o zagrożeniu. Co więcej, nowoczesne systemy alarmowe oferują możliwość połączenia z aplikacją na smartfonie, co pozwala właścicielowi magazynu na otrzymywanie natychmiastowych powiadomień o wszelkich niepokojących zdarzeniach.

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dlatego tak ważne jest inwestowanie w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak ogrodzenie, monitoring i system alarmowy. Regularne przeglądy i aktualizacje tych systemów gwarantują, że są one zawsze zgodne z najnowszymi technologiami i standardami bezpieczeństwa.

Kontrola dostępu 

Kontrola dostępu gwarantuje, że tylko uprawnione osoby mają dostęp do magazynu. Jednym ze sposobów kontroli są karty magnetyczne przydzielane pracownikom lub konkretnym osobom, które umożliwiają śledzenie, kto i kiedy wchodził do magazynu. W sytuacji zgubienia karty, istnieje możliwość jej szybkiego dezaktywowania, co minimalizuje ryzyko nadużyć.

Innym popularnym rozwiązaniem jest system oparty na kodach dostępu, gdzie każdy pracownik wpisuje swój indywidualny kod na panelu przy wejściu. Dodatkowo, nowoczesne metody biometryczne, takie jak odciski palców czy rozpoznawanie tęczówki oka, oferują wyjątkowe bezpieczeństwo, bazując na unikalnych cechach fizycznych osoby.

Oświetlenie

Odpowiednie oświetlenie magazynu pełni ważną rolę nie tylko w kwestii estetyki, ale przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa.

Lampy wyposażone w czujniki ruchu włączają się automatycznie, gdy wykryją jakąkolwiek aktywność w okolicy, co może sprawić, że potencjalny włamywacz poczuje się obserwowany.

Dodatkowo, światła skierowane na newralgiczne punkty, takie jak drzwi czy okna, mogą odstraszać intruzów. Jasne oświetlenie całego terenu wokół magazynu czyni go mniej atrakcyjnym dla osób, które preferują działanie w ukryciu.

Szkolenia dla pracowników

Są one nieodzownym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w magazynie. Choć technologia odgrywa ważną rolę, to przede wszystkim ludzie stanowią klucz do skutecznego zabezpieczenia.

5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w biurze5 sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa w biurzeMonika Świetlińska

Każdy pracownik powinien być świadomy procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia, takich jak włamanie czy pożar. Równie ważna jest znajomość działania systemów zabezpieczeń, w tym kontroli dostępu czy monitoringu.

Ponadto, pracownicy muszą być przygotowani do reagowania na niecodzienne sytuacje, na przykład gdy na terenie magazynu pojawi się nieznana osoba. Kluczem do bezpieczeństwa jest więc nie tylko nowoczesne wyposażenie, ale przede wszystkim dobrze przeszkolony i świadomy zagrożeń zespół.

Zabezpieczenie magazynu przed kradzieżą wymaga kompleksowego podejścia. Inwestycja w nowoczesne systemy zabezpieczeń, regularne przeglądy, szkolenia pracowników oraz ubezpieczenie to klucz do sukcesu w tej dziedzinie.

Regularne przeglądy i aktualizacje

To, co kilka lat temu uchodziło za nowoczesne, dzisiaj może być już przestarzałe. Dlatego tak ważne jest regularne przeglądanie i aktualizowanie systemów zabezpieczeń.

Ustalanie cyklicznych terminów przeglądów gwarantuje, że wszystkie elementy systemu działają prawidłowo i są na bieżąco. Ponadto, wiele systemów opiera się na oprogramowaniu, które jest ciągle udoskonalane przez producentów, a aktualizacje często przynoszą poprawki błędów i nowe funkcje.

Dodatkowo, konsultacje z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych słabych punktów oraz w wdrażaniu nowych rozwiązań.

Zabezpieczenie towarów

Nie wszystkie towary są tak samo cenne, ale niektóre z nich mogą być szczególnie atrakcyjne dla potencjalnych włamywaczy, w tym:

10(19) 2023 SECURITY MAGAZINE10(19) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

 • sejfy. Dla drogocennych przedmiotów, takich jak biżuteria czy elektronika, warto rozważyć przechowywanie ich w sejfach. Nowoczesne sejfy są nie tylko odporne na włamanie, ale także na ogień czy wodę.

 • specjalne klatki. Dla większych przedmiotów, takich jak sprzęt elektroniczny czy maszyny, można zastosować specjalne klatki zabezpieczające. Są one wykonane z mocnych materiałów i zamykane na solidne zamki.

  Ubezpieczenie

  Niezależnie od stopnia zabezpieczenia Twojego magazynu, zawsze istnieje możliwość wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego na rynku dostępne są różnorodne oferty ubezpieczeniowe, które uwzględniają zarówno kradzieże, jak i szkody wynikające z pożarów czy powodzi.

  Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczenia dokładnie oszacować wartość przechowywanych towarów, co pozwoli na uzyskanie odpowiedniego odszkodowania w razie wystąpienia szkody.

  Dodatkowo, warto pamiętać o konieczności regularnego aktualizowania polisy ubezpieczeniowej, zwłaszcza gdy wartość magazynowanych produktów ulega zmianie.

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

  Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

  Najnowsze tematy

  WSPÓŁPRACA

  Blogi tematyczne

  Prawo konsumenckie 2021
  Blog prawa e-commerce
  Prawo konsumenckie
  Security Magazine
  Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
  Kliknij aby wrócić do strony głównej

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!