Zastosowanie dronów w ochronie firmy

Obserwacja z powietrza, pozwala na skuteczny dozór nad mieniem znajdującym się na przykład na terenie firmy. Coraz niższe koszty sprzętu, mogą sprawić, że drony uzbrojone w kamery wysokiej rozdzielczości, będą powszechnie stosowane np. na terenie otwartych przestrzeni takich jak składy budowlane, place budowy, czy powierzchnie przeładunkowe.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 listopada 2022

Drony skuteczniejsze od monitoringu? Nie wszędzie

Oczywiście trudno wyobrazić sobie zastosowanie dronów monitorujących mienie w halach produkcyjnych, czy magazynach. Obawy o bezpieczeństwo są oczywiście uzasadnione. Tu na pewno dużo bardziej efektywny i praktyczny będzie standardowy system monitoringu. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku otwartych przestrzeni, gdzie drony uzbrojone w kamery wysokiej rozdzielczości mogą być ważnym wsparciem dla zespołu ochrony. 

UAV w ochronie mienia

Specjaliści od ochrony zauważają, że w wielu krajach drony doskonale sprawdzają się w przypadku monitorowania dużych powierzchni jak na przykład porty, centra przeładunkowe, dworce kolejowe cargo, plantacje, czy place parkingowe dla firmowej floty. W wielu miejscach drony stosowane są jako cenne uzupełnienie już istniejących systemów monitoringu wizyjnego.

Zaletą UAV jest m.in. skierowanie uwagi i obserwacja miejsc, które z różnych powodów nie są objęte standardowym monitoringiem wizyjnym. W przypadku kamer wysokiej rozdzielczości możliwe jest także objęcie jednoczesnym dozorem dużych powierzchni, poprzez operowanie na dużych wysokościach. Cały czas w przypadku niewielkich bezzałogowców, mówimy o WSPARCIU, a nie zastąpieniu dotychczas stosowanych systemów ochrony.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Konieczne uprawnienia

Stosowanie dronów w monitoringu i ochronie wymaga wykwalifikowanej kadry posiadającej odpowiednie uprawnienia do sterowania tego typu urządzeniami. Konieczne jest także opracowanie odpowiednich procedur bezpieczeństwa, oraz stref objętych monitoringiem mobilnym z powietrza. Istotne jest również zwrócenie uwagi, czy w danej lokalizacji takie operacje są możliwe. Spore trudności mogą mieć firmy zlokalizowane w sąsiedztwie lotnisk oraz strategicznych obiektów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!