19 gigantów online będzie objętych rygorystycznym prawem unijnym

19 dużych platform internetowych i wyszukiwarek z całego świata będzie musiało przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących usług cyfrowych, zgodnie z niedawno przyjętym aktem prawnym o usługach cyfrowych (DSA). Przepisy mają na celu zwiększenie odpowiedzialności tych podmiotów za zapewnienie bezpieczeństwa w internecie, zarządzania ryzykiem, przejrzystości, moderacji treści i ochrony dzieci.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 maja 2023

Czym jest akt prawny o usługach cyfrowych (DSA)?

DSA to sztandarowe rozporządzenie, które wprowadza obowiązki dla wszystkich podmiotów w sferze cyfrowej.

Czym jest AutoGPT?Czym jest AutoGPT?Monika Świetlińska

Przepisy wprowadzają szczególny system dla bardzo dużych platform internetowych i wyszukiwarek internetowych, z których korzysta ponad 45 milionów użytkowników w UE.

Jakie platformy cyfrowe zostały wyznaczone?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Platformy, które zostały wyznaczone, do przestrzegania nowych przepisów to Alibaba AliExpress, Amazon Store, Apple AppStore, Bing, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Search, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube i Zalando. Proces wyznaczania opiera się na liczbie aktywnych użytkowników na rynku UE.

Jakie są konsekwencje dla wyznaczonych platform?

DSA zaczyna mieć zastosowanie do bardzo dużych platform internetowych cztery miesiące po ich wyznaczeniu. Facebook, Twitter i TikTok będą miały czas do 25 sierpnia na dostosowanie się do rozporządzenia. Wymagania obejmują między innymi zwiększenie zarządzania ryzykiem, przejrzystości, moderacji treści i ochrony dzieci.

Jakie platformy są szczególnie obserwowane przez Komisję Europejską?

Na briefingu prasowym komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton potwierdził, że Twitter jest jedną z platform, które są szczególnie obserwowane przez organ wykonawczy UE. 

Dobre praktyki krajów — liderów kompetencji cyfrowychDobre praktyki krajów — liderów kompetencji cyfrowychAnna Petynia-Kawa

Wspomniał również, że chce porozmawiać z Markiem Zuckerbergiem, dyrektorem generalnym Meta, ponieważ jest "szczególnie zaniepokojony" systemem moderacji treści Facebooka i rolą, jaką platforma odgrywa w wojnie hybrydowej wokół wojny na Ukrainie w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Jakie są dalsze plany Komisji Europejskiej?

Thierry Breton zaznaczył, że to dopiero pierwsza partia platform, które zostaną wyznaczone. Komisja Europejska nadal bada cztery lub pięć platform, w sprawie których ostateczna decyzja zostanie podjęta w nadchodzących tygodniach. Główne platformy, takie jak Spotify i Uber, stwierdziły jedynie, że nie osiągają progu, mimo że DSA wymaga od nich opublikowania dokładnej liczby. 

EURACTIV rozumie, że strony pornograficzne, takie jak PornHub, mogą znajdować się na celowniku regulatorów UE za deklarowanie zbyt niskiej liczby.

Dlaczego DSA jest ważne dla społeczeństwa i przyszłości usług cyfrowych?

Komisja Europejska uważa, że z wielką skalą wiąże się wielka odpowiedzialność. DSA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w internecie, zarządzania ryzykiem, przejrzystości, moderacji treści i ochrony dzieci. 

Polskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyPolskie firmy w cyfrowym ogonie EuropyMikołaj Frączak

Platformy internetowe odgrywają kluczową rolę w życiu codziennym użytkowników i mają wpływ na kształtowanie kultury, wartości oraz debat publicznych. W związku z tym ważne jest, aby platformy te były odpowiedzialne za to, co publikują i jak zarządzają treściami.

Jakie są potencjalne konsekwencje dla platform, które nie przestrzegają przepisów DSA?

Platformy, które nie będą przestrzegać nowych przepisów, mogą być narażone na kary finansowe, ograniczenia w działalności lub nawet nałożenie zakazu działalności na terytorium UE. Komisja Europejska może również nakazać zmiany w praktykach zarządzania treścią oraz w podejściu do ochrony prywatności użytkowników.

Wpływ DSA na innych graczy rynku cyfrowego

Chociaż DSA dotyczy głównie dużych platform internetowych, wprowadzenie nowych przepisów może prowadzić do zmian w podejściu także mniejszych graczy. W miarę jak przepisy stają się bardziej rygorystyczne, inne firmy mogą zacząć dostosowywać swoje działania, aby zapewnić większe bezpieczeństwo i przejrzystość swoim użytkownikom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!