5G jednak groźniejsze niż się wydawało. Kanadyjski urząd chce wprowadzenia ograniczeń

Czy technologia 5G może być groźna? Do tej pory w tej kwestii skłóceni byli naukowcy i amatorzy teorii spiskowych. Poważny zarzut wobec 5G i to nie w kwestii zdrowotnej zgłosił jeden z urzędów państwowych w Kanadzie.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 listopada 2021

5G zakazane na lotniskach w „strefach wykluczenia”

Kanadyjski Departament Innowacji, Nauki i Rozwoju Gospodarczego (w skrócie ISED) zdecydował o ograniczeniu niektórych usług 5G, ponieważ zakłócałyby one radiowysokościomierze, kluczowy element systemów nawigacji lotniczej.Jak donoszą kanadyjskie media, wysokościomierze radiowe informują pilotów, gdzie znajdują się ich samoloty względem Ziemi. Jeśli radiowysokościomierze nie działają prawidłowo, samolot może rozbić się podczas lądowania. ISED przeprowadził badanie, na podstawie którego stwierdził, że bez dalszych ograniczeń usługi 5G w paśmie 3,45-3,65 GHz, zagrożenie dla wysokościomierzy może wzrastać.

Strefy wykluczenia 5G

Efektem badania ISED jest wprowadzenie ograniczeń, tzw. „stref wykluczenia” wokół 26 lotnisk, na których nie będą mogły działać zewnętrzne stacje bazowe 5G. Nie oznacza to, że porty lotnicze nie będą mogły jednak korzystać z dobrodziejstw technologii 5G. Będą tam działały wszelkie rozwiązania wewnętrzne, jak korzystanie z przesyłu danych pomiędzy urządzeniami czy korzystanie z telefonów komórkowych i komputerów tej sieci, wzmacniacze sygnału itd.

Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Łączność 5G — na jakie ograniczenia można napotkać?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Decyzja kanadyjskiego urzędu nie jest ostateczna, ani też nie przesądza, czy aktualne badania rzeczywiście w 100 proc. świadczą o zagrożeniu. Jest to jedynie zestaw obaw i sugestii, potwierdzanych wstępnymi analizami. Podobne badania prowadzi się także w USA, również w obszarze działania technologii radiowych wykorzystywanych przy lotniskach. Zarówno Kanada jak i USA chcą w pełni korzystać z technologii 5G jak również nie dawać pożywki wszelkim zwolennikom teorii spiskowych czy ruchom anty 5G.

Czym jest 5G?

5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.W porównaniu z poprzednimi generacjami sieć 5G ma dawać o wiele większą prędkość przekazywania danych i prawie niezauważalne opóźnienia oraz bardziej stabilne połączenia. 5G pozwoli podpiąć do Internetu ogromną liczbę dodatkowych urządzeń. Nowa technologia pozwoli podłączyć do sieci nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy.

Jak będzie przyszłość 5G?

Technologia 5G to coś więcej, niż tylko możliwość szybszego ściągania zdjęć, filmów i innych danych. Nowa sieć jest projektowana z myślą o podłączeniu do niej ogromnej ilości urządzeń tzw. Internetu rzeczy, które dzięki stałemu podpięciu do sieci, łączności ze sobą nawzajem i zastosowaniu algorytmów sztucznej inteligencji, mają pozwolić na rozwinięcie inteligentnego przemysłu, inteligentnych miast czy inteligentnego transportu.

Technologia 5G oferuje także niezwykle małe opóźnienia, co w praktyce oznacza, że system ma reagować stukrotnie szybciej niż sieci LTE. To w dalszej perspektywie umożliwi zautomatyzowanie medycyny czy transportu, bo np. możliwe stanie się zdalne kontrolowanie bardzo precyzyjnych urządzeń, takich jak roboty medyczne. Początkowo sieć 5G będzie stanowić rozwinięcie istniejącej sieci 4G/LTE/LTE-Advanced. Z czasem całkowicie przejmie jej rolę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!